Същевременно над два пъти са се увеличили хората, които са дали положителна оценка на дейността на органите на реда - 43,6% срещу 18,7 на сто дали такава за дейността на магистратите. Едва 17,7 на сто от респондентите са оценили положително работата на полицията по ефективното предотвратяване на тежки престъпления, 13,2% - по залавянето на извършителите на кражби с взлом, и 24,6% - по реакция на сигнал за престъпление.
56% от българите смятат, че съдилищата често допускат грешки, които позволяват оправдаването на виновни лица. Една трета пък са на мнение, че магистратите нарушават формалните процесуални правила. Мнозинството българи - 72,7%, са категорични, че икономически интереси ръководят съдебната дейност, а повече от половината - 56,9 на сто, че при решаването на делата съдът се поддава на политически натиск. Едва 10% смятат, че полицаите са неподкупни, а само 5 на сто са на такова мнение за съда.
В същото време изследването сочи, че за българите престъпността в страната е станала част от начина на живот. Според данните преобладаващата част от анкетираните смятат, че престъпленията са част от живота в България. В същото време обаче едва 20 процента са на мнение, че това влияе на качеството на живот. Въпреки това повече от половината от българите се страхуват, че могат да станат жертва на престъпление.
Източник: в. "Новинар"