Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Полицията: Ако всички слагат колани при пътуване, ще има с около 300 жертви по-малко
Автор: Екип Burgas24.bg 15:02 / 04.06.2014Коментари (13)760
© Burgas24.bg
Полицията представи данни за това как ни предпазва обезопасителният колан при пътуване:

Лятото вече е тук! Стартът на активния летен сезон слага и началото на активните отпуски и пътувания за почивка, гостуване, удоволствие. Преди да поемем на път е важно, освен да приготвим багажа, да проверим и изправността на автомобила, за да сме сигурни, че всичко ще бъде наред. Важно е да осъзнаем, че всяка добре прекарана отпуска, започва с безопасно и приятно пътуване. Важно е да проявим отговорност и сами да потърсим сигурността си.

Използването на обезопасителни колани е важен резерв за намаляване броя на ранените и загиналите при тежки пътнотранспортни произшествия. То е сред най-важните приоритети на Европейския съюз в превантивната и контролната дейност с цел намаляване огромните загуби от пътнотранспортния травматизъм. Във всички страни, членки на ЕС, законът изисква задължително ползване на обезопасителните колани от водачите и пътниците в автомобилите, на всички седалки, при всички пътувания в населени места и извън тях.

За съжаление, въпреки разпоредбите на Закона за движението по пътищата, тези предпазни средства, с минимални изключения, не се използват от пътуващите на задните седалки в автомобилите, в резултат на което ежедневно загиват и биват тежко наранявани хора, пътуващи без поставен обезопасителен колан. В това отношение практиката в страната ни коренно се различава от тази в развитите европейски държави, където обезопасителните колани се ползват от близо 95 % от пътуващите на предни седалки в автомобилите и от 85 % на задните седалки.

Тази съществена разлика е напълно неблагоприятна в сравнението на дисциплината на нашите участници в движението с тези от развитите страни на ЕС.

Преобладаващата част от водачите и пътниците, които пренебрегват коланите и не използват обезопасителни системи за превозване на малки деца, просто не са осведомени за предпазващия им ефект. За тях е достатъчно, че коланът им създава чувство на дискомфорт и използват всяка възможност да хитруват и не го използват, с изключение на случаите, когато са пред реална "заплаха" да бъдат спрени за проверка от полицейски служители.

Ако всички водачи и пътници в автомобилите в България поставят при всяко пътуване обезопасителни колани и превозват деца с обезопасителни столчета и седалки, ще бъдат предотвратени около 300 смъртни случаи при тежки катастрофи само за една година.

Преобладаващата част от водачите и пътниците не знаят, че:

Предпазните колани намаляват с около 30 % загиналите, тежко и леко ранените! Ако ползвате колана, сте в три пъти по-малка опасност да загинете при катастрофа или да получите наранявания.

Мнозина мислят, че коланите са излишни при движение в градски условия. Изследванията доказват, че те са изключително полезни при произшествия, настъпили при скорости до 60 км/ч, които са обичайни за населени места и когато вътрешността на купето не се деформира. Тогава коланите предотвратяват множество средни и тежки травми - черепно-лицеви, удари на главата в стъклото и рамката над него, счупвания на гръдния кош при удари в кормилото и арматурното табло. 88 % от участвалите в произшествия, възникнали при такива скорости, не са получили никакви травми.

Спасяват от травми почти 100 % в случаите на преобръщане на автомобила на равно място, дори при скорост от 100 км/ч.

За едногодишен период от началото на първия етап на кампанията за поставяне на предпазните колани на предните седалки в България са се спасили от смърт при катастрофи 180 човека и още 1400 от наранявания.

Човек може да се задържи с ръце и да не излети към стъклото при удар с кола в неподвижно препятствие със скорост само до 15 км/ч.

При удар на автомобила в бетонна стена при скорост 40 км/ч шофьорът и спътникът му, без колани, се изстрелват напред със сила, която е 12 пъти по-голяма от собственото им тегло, равна на свободно падане на тялото от петия етаж на жилищен блок. При челно сблъскване с 80 км/ч водач или пътник с тегло 80 кг придобиват кинетична енергия 196 килограма на квадратен сантиметър площ.

Коланът е ефективен само когато е плътно прилепнал към тялото, облегнато на седалката. Старите, неинерционни колани, които се регулират ръчно, при злополука са опасни, защото нанасят допълнителни травми при ударното натоварване.

Пътници без колани на задните седалки, при удар изхвърчат напред, включително през предното стъкло. Ударите на телата им в облегалките на предните седалки на смъртоносни за тях или за децата, които се возят в скута им.

Колан, който се е натоварвал рязко при злополука става негоден и трябва да се подмени.

Ако проявите самодисциплина и поставяте редовно колана поне една седмица, след това той ви става необходимост и без него вече ще се чувствате некомфортно.

Коланът Ви прави по-безопасен и предпазлив шофьор! Когато го поставите, се настройвате подсъзнателно, че сте участник в опасна и отговорна задача, каквато всъщност е шофирането. Това Ви мобилизира и не Ви предпазва от действия с неоправдан риск.

Предпазният колан помага не само при катастрофа, но и при рязко аварийно спиране, като предотвратява малки и средни травми. Пълно невежество показва поведението на родители, включително и майки зад волана, превозвайки малкото си дете на предна седалка, без обезопасителна система. Само едно рязко спиране е достатъчно за сериозна травма.
При удар коланите намаляват близо 25 пъти отрицателното ускорение на човешкото тяло.

Те се разтеглят от натоварването и така удължават времето за окончателно спиране на тялото при задържането му.

Много от водачите и пътниците разчитат, че и без да са поставили коланите ще бъдат защитени от въздушните възглавници. Но трябва да се знае, че при съвременните автомобили въздушните възглавници не се задействат, ако не са закопчани обезопасителните колани.

Ако при скорост 40 км/ч, автомобилът се удари в дебело дърво, на практика той спира само на разстояние, равно на смачкването на купето - около 50 см. Водачът и пътниците в този момент биват отхвърляни от инерцията напред със сила, 12 пъти по-голяма от собственото им маса. Тя не може да бъде неутрализирана с подпиране на ръцете върху волана или арматурното табло. При такъв удар, ако е без поставен предпазен колан, водачът счупва волана и кормилната колонка с гръдния си кош, пътникът до него бива изхвърлен с голяма сила към предното стъкло и рамката над него, където си разбива черепа.

Ето какви травми получават онези, които не са били с поставени предпазни колани по време на катастрофата и другите - които са ги ползвали.

От неизползващите коланите 86 % са получили различна степен сътресение на мозъка /срещу 21 % от ползващите ги /. Само 7,8 % от използвалите коланите са получили наранявания на главата, гръдния кош и гръбначния стълб, като останалите травми са леки, а при водачите, които не са използвали колани, 47 % са получили множество счупвания на ребра, 32 % - наранявания на гръбначния стълб и шийните прешлени, над 50 % - множество порезни рани и удари по главата.

При пътниците без колани , освен комоцио, 53 % от травмите са счупвания на костите на носа, на челюстта, скалпиране на темето , порезни рани по лицето и др.

Най-опасни елементи от интериора на купето на автомобила за пътуващите без поставени колани, при сблъсъка с които се получават тежки травми, за водачите са кормилото, кормилната колонка и предното стъкло, а за пътниците на предната седалка - арматурното табло и предното стъкло.
Сред ползвалите обезопасителни колани водачи и пътници почти не са регистрирани случаи на счупване основата на черепа, като тъкмо това нараняване е основна причина за смъртните случаи при неползвалите колани. Но важно съпътстващо условие е освен ползването на коланите, автомобилът да има предпазни възглавници на облегалките на предните седалки, които предотвратяват т.нар. "камшичен удар", който чупи шийните прешлени.

Френски специалисти са констатирали картината на протичане на ЧЕЛНО СБЛЪСКВАНЕ НА АВТОМОБИЛ В НЕПОДВИЖНО ПРЕПЯТСТВИЕ, ДВИЖЕЩ СЕ С 90 КМ/Ч. ТОЙ ТРАЕ СЕДЕМ ДЕСЕТИ ОТ СЕКУНДАТА!

Първа десета: Автомобилът се блъска в препятствието. Предните части се смачкват. Започва деформация и на частите между предната решетка и блока на двигателя. Тялото на водача полита напред със сила 170 килограма на сантиметър.

Втора десета: Предният мост и двигателят вече достигат преградата на купето. Задната част на автомобила още има по-висока скорост от предната , затова започва да се деформира купето и рамата. Теглото на водача се увеличава на 420 кг и продължава да се движи напред и нагоре с увеличаваща се скорост. Краката му вече са счупени от ударите в педалите или от смачкването на пода на купето и са отхвърлени назад, като преди това връзките им към тялото са скъсани.

Трета десета: Тялото на водача де откъсва напълно от седалката. Гърдите му се удрят в кормилото.
Четвърта десета: Предната част на автомобила вече е смачкана около 60 сантиметра, а задната продължава да се движи със скорост около 60 км/ч. Блокът на двигателя влиза в купето, а задната част се повдига нагоре във въздуха.

Пета десета: Тялото на водача, поради кинетичната енергия, тежи вече тон и половина и продължава движението си напред и нагоре със сила 20 пъти по-голяма от земното притегляне. Кормилото разкъсва кръвоносните съдове и белите дробове. Ако то се счупи, кормилната колонка причинява още по-тежки травми. / При челен удар със 100 км /ч човешкият черен дроб, който тежи 1,7 кг, придобива кинетична енергия, равна на 46,7 кгс /килограма на сантиметър/; сърцето, което е 300 грама - 8,4 кгс, а мозъкът от 1,5 кг достига натоварване 42,5 кгс. При това връзките на тези органи към тялото се разкъсват.

Шеста десета: Подът и купето продължават да се нагъват в средата. Водачът вече е мъртъв. Главата му се е разбила в предното стъкло и рамката на тавана.

Седма десета: Задната част на автомобила вече не се движи. Автомобилът е напълно разрушен. Водачът и пътникът до него са мъртви от тежките травми.









Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 11.07.2014 г.
0
 
 
Последен коментар Аз често съм засичал в дъжда милиция ибях без колан видяха ме но не ме гониха
Aнонимен
на 11.07.2014 г.
0
 
 
Те имаха предвид мен
Aнонимен
на 11.07.2014 г.
0
 
 
На моята кола са развалени коланите
+1
 
 
Гражданите : Ако полицаите не дебнат в храстите а стоят на видно място за да респектират шофьорите да карат по-бавно ще има около 500 жертви по-малко.Ако полицаите не взимат пари на ръка ще има около още 500 жертви по-малко.Ако не се дават книжки на сульо и пульо ще има още 500 жетви по-малко. Направете шофьорския изпит по-труден и отнемайте книжките за по 6 месеца дори за превишена скорост..Аз изпита го карах с камерите като бяха вече и пак беше не достатъчно високо нивото.Направете книжките да се взимат на 21 години не гледайте тук и в чужбина защото в чужбина на 18 или живеят отделно вече и са отговорни или учат и работят едновременно а не се алкохолизират по общежитията.В чужбина като кажеш campus значи затвор ,а не чалга партита all day all night.
0
 
 
Ако полицаите слагат колани,мисла,Че И хората ще слагат!
+1
 
 
Докато се раздават книжки на камикадзета, няма да се оправят нещата. Ако им се отнемаха книжките и автомобилите, жертвите щяха да са с 1300 по-малко. Не може на такива дето карат без фарове и изпреварват в тунел да им се разминава, също на такива дето тръгват да изпреварват без никаква видимост и като стане напечено те засичат. Такива олигофрени за мен са директно за затвора, защото са потенциални убийци на пътя. Затова само крайни мерки ще оправят положението.
0
 
 
ми ако не даи се се запали колата , до като го махнеш шибания колан , ще исгориш като факел , па и ако има и деденце в колата немам думи кво ще стане ,
0
 
 
Ако пък почнат да глобяват адекватно,вместо да скубят по 20 кинта от нарушител,ЖЕРТВИТЕ ЩЕ СА ОЩЕ ПО-МАЛКО!!!!
Aнонимен
на 04.06.2014 г.
+2
 
 
Намалението на жертвите по пътищата на България не са защото сме станали по-добри шофьори, а защото колите са станали по-сигурни, с колани, с въздушни възглавници и по-добра конструкция!Това е тенденция в целия свят!Страните с най-добри шофьори имат около три пъти по-малко жертви на милион жители от ПТП?
Aнонимен
на 04.06.2014 г.
-1
 
 
добре казано да слагат колани шофиорите а бихте ли се замислили дурйавата малко да пооправите путищата да има повече полиция на местата кадето стават адски много катастрофи а не като мине някои ферари или някои по скупа кола да не ги спирате а ако мине някои с кола която да му струва 3000-4000 лева да му напишите акта и да се чуди дали да не ви подари колата да се чуди как да го плаща аиде малко будете толератни и бадете хора няма тоз богат тоз беден ами спираите наред .....
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Санирането на сградите
Газови доставки
Напрежение след смъртта на бебе, издъхнало в линейка на път за болницата в Петрич! Бащата с шокиращ разказ за случилото се
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: