© Impact Press Group | | Започнала е проверка на всички издадени лицензи за международни превози. Това съобщи вчера зам.-министърът на транспорта Антон Гинев.Инспекцията се прави, след като от бранша алармираха, че се издават документи на фирми, които не отговарят на изискванията. Това беше и един от мотивите, с които от Съюза на международните превозвачи заплашиха с протести.
"Взели сме всички мерки", категоричен беше зам.-министърът. И допълни, че е убеден, че ще постигнем поставените от тях условия, за да не се стигне до стачка.
"Очаква се в най-кратки срокове, до месец-два, проверката да приключи", посочи още Гинев. Той поясни, че издадените лицензи са около 9000. По данни на министерството от началото на годината са отнети 33 от тях. В момента има процедура за взимането на още над 40.
За сравнение в последните години се отнемаха по 4 5 документа. Издаването на лиценз за международен превоз струва 2000 лв., а за вътрешен е 200 лв.
Освен това от началото на годината са проверени общо над 74 хил. превозни средства, като съставените актове са близо 4700. Спрените от движение коли заради извършване на нерегламентиран превоз са 141. От 2014 г. започна и инспекция на всички училищни автобуси, като са проверени около 1200 превозни средства и водачи и са съставени 25 акта.
Относно продължаващите преговори с Турция за подписване на нова транспортна спогодба зам.-министърът посочи, че ние сме изпратили своите предложения по текстовете за спогодбата.
"Очакваме отговорът на турската страна както за текстовете, така и за датата на следващите преговори", заяви Гинев. Той допълни, че към момента имаме предоставени допълнителни 40 разрешителни за трета страна. От началото на март до началото на май са преминали 25 хил. български тира като задържаните и санкционираните са 21. Голяма част от тях са по проблеми в системата на митниците в Турция. Предстои да отпаднат още 8. Зам.-министърът коментира, че това е пренебрежителен брой на фона на общо преминалите.
До момента двете страни са си разменили нужните разрешителни за половин година. "Надяваме се, че преговорите няма да възпрепятстват превозвачите", обясни Гинев. Що се отнася до данните за връщането на ДДС при зареждане на гориво на турските камиони у нас, той обясни, че от Министерството на финансите са подготвили изисквания. "Но първо трябва да завършат преговорите по новата спогодба", уточни зам.-министърът. "Връщането на данъка ще бъде реципрочна мярка, която ще се въведе и от Турция за нашите превозвачи. Това няма да бъде включено в спогодбата, защото е проблем на различна нормативна мярка", смята той.
Източник: в. "Монитор" |