По Южното Черноморие близо половината от 110-те плажа остават без стопани през този сезон. Това на практика означава, че те няма да имат спасители и ще останат непочистени. Без стопани засега са около 45 от южните плажове. Фирмите не са в състояние да избият високите концесионни такси и се отказват една по една. Разходите на концесионерите набъбват и от вменените им задължения да почистват пясъка, да наемат спасители и спешен медицински екип.
Концесионерите бягат и заради нововъведените ограничения за изграждане на капанчета и други временни обекти по пясъка. Според новите правила само 1% от ивицата може да бъде заета от барчета и сергии. Това означава по-малко наематели и по-малко приходи.
Плажният бизнес остава привлекателен само в най-големите курорти като Слънчев бряг, Несебър, Созопол и Приморско. Това са най-атрактивните ивици по южното крайбрежие и съответно най-печелившите.
Този сезон областната администрация в Бургас обяви на търг общо 12 плажа, но чиновниците си дават сметка, че за повечето няма да се яви нито един кандидат. От администрацията признават, че ще са доволни, ако успеят да отдадат поне 2-3 ивици. Дори и този минимален успех обаче е под въпрос.
И край Варна масово плажовете ще са без спасители. Нито един кандидат не се яви за стопанин на последния търг за пет плажа в региона. Сред най-опасните остават двата плажа в кв. "Галата", където традиционно се вадят удавници. Подводни скали, водовъртежи са едната част от реалната заплаха за живота на плажуващите там. Другата е активизирало се свлачище, което заплашва да затрупа любителите на по-отдалечените и далеч от шумната навалица плажове. Без стопанин, а оттам и без спасители и този сезон ще бъде плажната ивица на минералния открит басейн в курорта Свети Константин, както и традиционно нехаресваните от концесионери плажове на хижа "Черноморец", "Фичоза", "Хоризонт" в Долни чифлик и централният плаж в Бяла. На всички неохраняеми плажове и тази година ще бъдат поставени предупредителни табели на три езика, които да информират варненци и гостите на Черноморието, че няма кой да ги спасява по време на къпане в морето.
19 от плажните ивици по Добруджанското Черноморие остават без стопани това лято, съобщават от областната администрация на Добрич. Всичките девет плажа в община Шабла са без наемател.
Пет от плажовете в община Каварна са отдадени под наем от областния управител, останалите девет са неохраняеми. Сред тях са шестте плажа в Русалка, Централен плаж - Каварна, както и плажът в местността Болата. Най-добре са уредени плажните ивици в община Балчик. Там само четири малки ивици остават неохраняем.
Източник: в. "Монитор"