По време на карантината сме станали по-пестеливи

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:50 / 19.08.2020
1299
Българите сме спрели да купуваме дрехи по време на карантината. Но сме наблегнали на храната, алкохола и цигарите. Дори сме успели да спестим и пари.  Според данните на националната статистика, всеки българин е похарчил средно по 462 лева преди пандемията и с 9 лева по-малко по време на карантината. През този период, обаче  като дял от общите разходи храната се увеличава до 32% от личния бюджет.

Причината - свили сме рязко разходите за облекло и развлечения, за които сме давали под 3 процента. За сметка на здравословната храна и месото, които през този период сме консумирали двойно повече.  Кризата обаче не е накарала хората да посягат към спестяванията си, а дори напротив – банкерите отчитат ръст в парите, вложени в депозити.  Леко са се завишили и доходите.

Подпомагат производителите на плодове, зеленчуци, рози и грозде с близо 19 млн. лв.

Оказва се, че пандемията и последвалата я карантина успяха да изкарат наяве неподозирани заложби. Много българи разбраха, че стават за готвачи, други пък решиха, че сега е време за ремонти. В резултат на това хранителните магазини отчетоха печалби, а хората пък намериха какво да правят, докато са под карантина. Освен, че отвориха готварските книги, хората са използвали стоенето вкъщи и за друго – да се научат да готвят здравословно. Данните показват, че по време на карантината, домакинствата са свили потреблението на хляб, за сметка на месото, зеленчуците и полезните храни. Семейната идилия обаче започва да се пропуква след седмиците, прекарани зад заключени врати, категорични са психолозите. В резултат - скуката и стресът започват да се борят с добре познатите на българите средства -  алкохол и цигари. Така от националната статистика отчетоха - българинът е свил всички харчове, без тези за пушене и пиене. "Това са стратегиите, които ни помагат на ежедневно ниво да възстановим контрола, усещането, че имаме контрол над живота", обясни психологът д-р Маргарита Бакрачева.

Докато сме прекарали време вкъщи пък, доста от нас са успели и да спестят пари. А банките отчитат ръст на парите за влагане в депозити с близо 40 процента за този период. Финансистите пък са категорични, че явлението не е ново и поясниха, че същото се е случило и по време на финансовата криза през 2008 година. "Това е вредно явление. Не става въпрос за никакви хора, това е оборотния капитал на фирмите, който опросто се утаява в депозити, понеже няма приложение", поясни за Нова Емил Хърсев.

По време на карантината загуби  натрупаха най-вече търговците на облекла и обувки, тъй като хората са спрели да ги купуват.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14381):
20.09.2024 Скок на болните от COVID-19: Какви са симптомите?
17.09.2024 Доц. Ангел Кунчев: При COVID варианта ХЕС се колебаеш болен ли си, или не
си
11.09.2024 От днес поставят безплатно ваксини срещу новия вариант на COVID-19
08.09.2024 Доц. Кунчев: От края на септември до средата на октомври е най-подходящият период за ваксинация срещу грип
17.08.2024 Проф. Кантарджиев: Не е нужно да се всява страх
14.08.2024 Новият щам на COVID повали трима българи
Още новини от Национални новини:
Денков: Ако е полезно, готови сме да получим подкрепа от който я ...
Над 26 хил. водачи получиха фишове, за по-малко от седмица
Феноменът "тъмни прозорци" в България: Много жилища се водят праз...
Камелия: Чалгата е поведение, а попфолкът не може да бъде изкорен...
Тошко Йорданов: Вярвам в машинния вот, но не и в тези машини, кои...
Собственикът на българската фирма, замесена във взривяващите се п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).