По-добре не ходете на тези места по нашето море
Станаха ясни местата по нашето море, на които е по-добре да не се ходи. Река Дунав е основният замърсител на Черно море, а заливът Вромос е едно от най-замърсените места по нашето крайбрежие, това са резултатите от проект на Фондация "Виа Понтика", Община Бургас и два университета в Румъния и Грузия.
30 месеца продължи "Иновативни техники и методи за намаляване на морските отпадъци в крайбрежните райони на Черно море“. Една от целите му бе да се подобри екологичното състояние на водоема и да се проследят основните замърсяващи потоци, да се извърши почистване на отпадъци в избрани застрашени райони. Учени са работили по четири различни метода, обясни Ина Агафонова от "Виа Понтика".
Най-замърсен се оказва новият канал Белославско езеро, връзката с Черно море. Второто най-замърсено място е при залива Вромос, освен това има още три точки, това са Дуранкулак, Север Обзор, лагерите и плажът, северно от черноморски солници. Става въпрос за наличие на твърди отпадъци.
Резултатите включват изследване на теченията в Черно море и свързаните с тях потоци от отпадъци, като проектът се фокусира най-вече върху пластмасите. Данните са отразени върху интерактивна карта, която може да бъде намерена на интернет страницата на проекта:
Община Бургас беше отговорна за подготвяне на изследване, свързано с потоците от морски отпадъци ,да се установят кои са най-замърсените места, обясни юрисконсулта и тематичен експерт по проекта Веселина Димитрова.
"Най-голямото замърсяване идва от р.Дунав, всички отпадъци, които са плуващи в морето, се изхвърлят на пясъка. Естествено има пластмаси, които са на дъното.
Проектът разработи и мерки, които се предложиха и започнахме вече с тяхното прилагане. Една от тях е ангажиране на собствениците на заведения да не се използват пластмаси, да се елиминира това консуматорско отношение, ползваме нещо веднъж и го хвърляме".