Градовете, които стигнаха до финалния етап, бяха Велико Търново, Варна, Пловдив и София. На събитието присъстват министърът на културата от служебното правителство доц. Д-р Мартин Иванов.
Журито бе съставено от 13 изявени международни и български експерти в областта на културата и в управлението на големи културни проекти. 7 от членовете му са избрани от европейските институции, а останалите 6 са българи.
След събеседване с представителите на градовете-кандидати и въз основа на критериите за Европейска столица на културата, журито изготвя доклад относно всички кандидатури и препоръчва само един град за Европейска столица на културата 2019.
Основните принципи при оценяването на предложената културна програма от градовете-кандидати са следните: тя да привлича гражданското участие, чуждестранните туристи, както и да стимулира европейското културно сътрудничество. Важно е също предложената програма да е устойчива, изпълнима и да стимулира дългосрочно културното и социално развитие на града.
В периода от 29 август до 2 септември 2014 г. делегатите, излъчени от международното жури, посетиха градовете-кандидати, за да се запознаят на място със свършената работа и подготовката на кандидатурите. На 29 август т.г. делегатите посетиха София, след това на 30 август бяха в Пловдив, на 1 септември - във Варна, а на 2 септември посетиха и Велико Търново.
На редовното заседание на Съвета на ЕС през май 2015 г. министрите на културата ще вземат и окончателното решение за определяне на българския град, който да носи титлата "Европейска столица на културата" през 2019 г.
Пловдив заяви желанието си да бъде евростолица на културата още през 2010 година.
Припомняме, че малко преди избора на финалните градове, журито прецени, че Бургас не е подготвен да приеме това предизвикателство и си навлече гнева на бургазлии.