Плажуващите масово не зачитат работата на водните спасители
Незачитането на работата на водния спасител е най-честият проблем, който спасителите срещат през летния сезон както на море, така и на басейн. Това коментира за Радио Варна Велислав Цеков, председател на Дружеството на специалистите по водно спасяване във Варна. Морето е най-опасно през периода, който наближава – юли и август. Тогава спецификата на нашето море предполага по-висока вълна, има и подводни течения и плажуващите трябва да са внимателни, допълни Цеков.
Всеки ден първата работа на водния спасител е да провери морската вода и дъното на плажа, който охранява – за подводни дупки и водни течения.
"Моят съвет към плажуващите е, ако някой не се чувства уверен, когато отиде на плаж, да попита спасителя има ли някакви опасности и какви и да се съобрази с тях", каза още Велислав Цеков.
Като добра новина той определи фактът, че все по-млади хора се записват в курсовете за водни спасители към Българския червен кръст във Варна и те са от тези, които практикуват водни спортове. Средната заплата на воден спасител на море тази година е 1500 лв., а на басейн – 1200 лв., съобщи Велислав Цеков.