Пламен Русев: "Бургас-Александруполис" е икономически проект и не искаме да бъдем забърквани в политическите борби

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:50 / 02.06.2009
1903
Проектът „Бургас - Александруполис" защитава националните интереси, тъй като превръща България в един от транспортьорите на суров нефт. Това каза в интервю за Агенция „Фокус" Пламен Русев, изпълнителен директор на "Транс-Болкан Пайплайн", клон България.

По думите му - нефтът, който ще тече по тръбите не е нито руски, нито български, нито гръцки. Той е собственост на потребителите - на големи американски и западноевропейски компании.

„Осигурявайки безпрепятствена и качествена работа се издигаме в очите на западните партньори. Каквито са ползите за България, такива са и за Гърция. Хората там са привикнали и мислят европейски, докато ние сме черногледи към всички новости, в които да вземем участие", посочи той.

Пламен Русев каза, че всички документи, които са основа за изпълнението на проекта Бургас-Александруполис са парафирани от българския парламент, както и от гръцкия парламент, затова не смята, че предстоящите избори за национален парламент в България, а по-късно и в Гърция биха довели до някаква промяна в изпълнението.

„Всичко върви по план. Стремим се да се съобразим с вижданията на партньорите от местните власти. Отлагаме предстоящото обсъждане в Бургас за след изборите, защото сме напълно наясно, че някои от политическите деятели там се опитват да използват нашия проект като точка от тяхната предизборна кампания и да всяват страх у хората. Ние сме икономически проект и не искаме да бъдем забърквани в политическите борби", каза Пламен Русев.

"Транс-Болкан Пайплайн" проведе обществени обсъждания по протежението на бъдещия петролопровод "Бургас - Александруполис" в общините Камено, Елхово, Средец, Свиленград, Тополовград и Болярово.

Въпросите са били в две насоки - дали ще бъдат спазени всички технологични норми за безопасност и какви ползи ще имат те като община и като отделни граждани.

„На всички бе обяснено, че преминаването на тръбата през тяхна територия естествено довежда до някои ограничения - там, където ние имаме наземни съоръжения, земята ще бъде отчуждавана и изкупувана по пазарни цени, а там, където няма такива, тъй като тръбопроводът преминава изцяло под земя, ще се ползва правото на сервитут и тъй като има ограничения земеделската продукция, която се отглежда да бъде едногодишна, да няма дълбока коренова система, на собствениците ще бъде заплащана такса също по пазарен принцип", обясни Русев. Той бе категоричен, че ще бъдат спазени всички норми на безопасност при изпълнението на проекта „Бургас - Александруполис".


Виж коментарите (0)

Още по темата (305):
13.12.2017 Увеличават капитала на "Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис БГ“
06.07.2017 Подготвяме с Гърция транспортен коридор Варна-Бургас-Александруполис-Кавала
24.02.2017 В Гърция скочиха срещу петролопровода "Бургас - Александруполис", готвят протести
16.02.2017 Търсят доброволци за събирането на подписи против "Бургас-Александруполис"
14.02.2017 Напрежение! Започват подписки срещу рестарта на "Бургас - Александруполис"
13.02.2017 Балони в небето дадоха знак, че градът не иска
"Бургас-Александруполис"
Още новини от Национални новини:
Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е зар...
Андрей Райчев: Бойко Борисов иска ново отношение към себе си
Тези хора взимат високи заплати
Експерт: Половината от българското общество смята, че домашното н...
Главният прокурор поиска имунитета на Джейхан Ибрямов
Съдът остави в ареста Марин Димитров, обвинен по аферата "Митници...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).