Ако заловеният шофьор откаже проверка с дрегер, трябва да отиде в Първа градска болница в София за кръвна проба. Тя се прави и ако шофьорът не е съгласен с показанията на дрегера.
В спешния кабинет всеки ден взимат кръв от заподозрените шофьори. В болницата обаче не могат да я изследват и затова пробите обикалят цяла София.
"В този период на транспортиране би могъл да бъде компрометиран резултатът, заради което нарушителите се опитват да водят дела срещу нас", обясни пред "Нова телевизия" д-р Чавдар Тодоров.
Нарушителите не само се опитват, но и водят съдебни дела, които често се проточват с години.
Проблемът може да бъде решен с нова наредба, в която да бъде записано логичното изискване кръвни проби да се взимат само в болници, където могат да ги изследват. Здравно и вътрешно ведомство обаче не могат да се разберат кой трябва да плати за изследването.
Пияни шофьори не липсват, разказва д-р Ани Еленкова, която отскоро работи в спешния кабинет. Някои дори буйстват и се налага да бъдат усмирявани. До следващия път, защото може да им се размине заради законодателни пропуски, които опорочават пробите за алкохол на водачите.
"Нова телевизия" потърси МВР и Здравното министерство за решение на казуса. От МВР отказаха коментар, а от здравеопазването изпратиха писмена позиция, в която обясниха, че проблемът ще се реши, когато МВР започне да плаща за алкохолните проби, тъй като те се взимат за нуждите на разследването.