Писателката Ели Видева: Чрез конкурса "Южна пролет" се опитваме да създаваме общности
За да бъде наистина уникален един конкурс, той трябва да бъде човешки, топъл и сърдечен. И това се опитваме да правим през годините - да създаваме общности, да създаваме приятелства и след като си тръгнат от Хасково – те вече се познават, четат се, докосват се до предишните участници. Някак си успяват да се свържат и със следващите.
Това каза Ели Видева, писател и организатор на конкурса за дебютна литература "Южна пролет", в предаването "Един неделен ден по шосето" на "Фокус".
Въпреки че не е сред основателите на конкурса, Видева обясни, че си спомня всички издания на конкурса от ученическите и години, насам, а "Южна пролет" все още не спира да я интригува:
"Виждам новите неща, които се случват, виждам как младостта е тук всяка пролет и, че в крайна сметка литературата продължава да се развива през всички тези години.“
"Ще запомня този конкурс с едно ново ято млади хора, които дойдоха, заявявайки себе си, със своите книги", коментира още писателката за 51-то издание на конкурса.
Видева е на мнението, че интересът на публиката не се поддържа, а по-скоро се изгражда:
"Ние тази публика сме си я отгледали през всичките тези години. Освен това хората в града обичат да се гордеят с това, че това е най-старият жив конкурс в България", смята организаторът.
Според писателката най-важната част от конкурса е именно социалната.
"Идеята на конкурса е младите хора да се опознаят, защото те, идвайки тук, реално не се познават. Всеки идва от различен край на България и най-малкото от различен край на София. Те са едно поколение и е редно да знаят за съществуването си, един за друг. Още повече, че в днешно време книгоразпространението е голям проблем и те не могат дори да се прочетат взаимно", категорична е тя.