Петър Витанов: Политиката на България за набавяне на ваксините е неправилна
Политиката на българското правителство за набавяне на ваксините е неправилна, каза в интервю за БНР евродепутатът Петър Витанов, член на групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите.
По думите му тази политика не отчита диверсификацията на риска, залагаме преимуществено не само на един тип ваксина, но и на един производител, а сега берем плодовете на тази недалновидна политика.
"Провеждахме крайно рискована политика още от месец октомври.“
Според Витанов друга огромна грешка е била "ваксинацията без ред и порядък“.
"ЕС в известна степен успява да компенсира грешките на национални правителства, най-вече като българското, защото ние сме абсолютно последни по ваксинация. Но така също Хърватия, Естония, Словения“, посочи Петър Витанов в предаването "Преди всички“.
Относно появилата се информация за неподновяването на договорите на Европейската комисия за векторните ваксини на "Астра Зенека“ и "Джонсън и Джонсън“ за поръчките за 2022- 2023 година Витанов отбеляза, че сред мотивите са по-ниската ефективност, повече странични ефекти и по-малкото възможности за адаптация към мутиращи варианти на коронавируса. Той цитира данни, че случаите на тромбози като тежки странични ефекти при "Джонсън и Джонсън“ са 1:1 000 000, а при "Астра Зенека“ - 1:200 000.
На фона на забавените доставки на векторните ваксини, при РНК ваксините такъв проблем няма, дори се увеличава капацитетът, обясни Петър Витанов.
За руската ваксина евродепутатът коментира:
"Не знам дали руските производители имат капацитета да я произвеждат масово, така че да задоволят нуждите на европейския пазар. В момента ваксинационният темп е твърде бавен в самата Русия. Те са на 65 място по ваксинация, ваксинирали са не повече от 9 милиона души.“