Предложението Володимир Зеленски да произнесе слово при откриването на 48-ото НС беше един конкурс за това коя от партиите ще се изкара по-голям евроатлантик. Това мнение изрази в предаването "Денят на живо" зам.-главният редактор на вестник "Дневник" Петър Карабоев.
"Започна един конкурс, за който се сетиха късно. А именно кой ще се изкара по-голям евроатлантик и по-голям привърженик на свободния и демократичен свят. И то във времена, в които нито имаме парламент, нито партиите са се подредили кой от коя страна ще застане. Но ето така – да бъде много зрелищно, без да има ясна проукраинска позиция на България – имам предвид подкрепа чрез въоръжаване и ремонт на техника". Така той коментира въпросът защо за някои парламентарни групи беше толкова важно Володимир Зеленски да направи обръщение към НС.
Той коментира и думите на
Бойко Борисов, че няма да подкрепи кабинет с мандат на ПП без партията му да участва в него. "Това, което
Бойко Борисов прави днес е коректно спрямо неговите избиратели и симпатизанти. Но – има си демократични процедури. Не може да предричаш какво ще се случи с този парламент и да отсичаш колко седмици или месеци ще има живот преди да е започнало раздаването на мандатите, дните, които са дадени за консултации. Ми я си представете, че се появи някакво предложение, още на втория мандат, което е достойно за обсъждане. Думите му са неуважение към демократичните процедури. ГЕРБ не се славят особено с уважение към изчакване на процедурите, вземане на решения достатъчно публично и уважение към институциите", подчерта той.
Според него това, че си спечелил изборите е достойно за уважение в една демократична държава, но не може да очакваш всички да следват това, което искаш. "И то при положение, че си получил едва една четвърт от гласовете. Има и една много малка представителност на вота като се има предвид каква част от българите са гласували. Нека да имаме малко повече уважение към избирателите и към нацията, включително и към тези, които не са гласували".
Карабоев коментира и войната в Украйна. "За съжаление войната е в тази фаза, в която навлезе в момента, в който Путин не успя да пробие и да свали властта в Киев. Това беше още в късната пролет. От тогава беше ясно, че се минава във фаза, в която ще има много разруха, много убийства, много жертви. Предупрежденията на държавите към гражданите, все още останали в Украйна – са по-скоро протоколни и превантивни. Предупрежденията не са повод за паника, в смисъл "бягайте, нещо страшно се задава".
Той подчерта, че самият факт, че Зеленски е успял да спре руската армия да напредва към Киев, това вече е вид победа за него. "Защото не е капитулирал. Украйна не е развяла бялото знаме. На бойните полета на Украйна в момента се решава не просто националната сигурност на Европа, но и сигурността на света".