Петко Желязов от "Рацио": Възприемаме смъртта като болест, която трябва да бъде излекувана
В самата схема на живота е заложено безсмъртието чрез пресъздаването на генетичната информация. Може би хората единствени от всички живи същества осъзнават, че са смъртни по същество и се стремят да преборят смъртта и да се опитат да живеят вечно. Това каза Петко Желязов от "Рацио“ в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.
По думите му смъртта започва да бъде възприемана не като естествен феномен, а като болест, която трябва да бъде излекувана. От гледна точка на биологията това не е съвсем спекулативно и невярно, отбеляза той. "Смъртта всъщност е поредица от последователни провали на най-различни механизми, които държат тялото ни здраво – от репликацията на генетичната информация, която започва да дава все повече грешки, през забавянето на различни метаболитни процеси в тялото, които пък предизвикват натрупване на токсини. Това са естествени неща и бидейки способни да ги деконструираме и да разберем как те работят, в момента усилието е да направим така, че тези процеси да станат обратими“, обясни Желязов.
Обратимостта на процесите съществува в природата при някои биологични видове, посочи той. Някои представители на животинския свят са способни да регенерират клетките си на практика безкрайно в рамките на целия си живот, като хидрата например. "В момента ние изучаваме такива същества в опит да открием какво се крие зад тази им способност и се надяваме в един момент да я приложим и при нас“, обясни той.
По думите му човешкото тяло е изключително сложна биосистема, която ние разбираме сравнително рудиментарно. "Разбираме нещата на макрониво, можем да лекуваме много неща, но на микрониво нещата са много по-сложни. В днешно време всъщност може би най-големият пробив идва от способността ни да обработваме все повече информация. Впрягайки изкуствения интелект и новата изчислителна мощ, можем действително да разгледаме тези процеси в тяхната дълбочина и разбирайки ги, вече да разберем и кои са основните причини, които обуславят закономерността да стареем и умираме“, заяви Петко Желязов.
Най-важният фактор за дълголетието е социалната среда на възрастните хора, смята той. "Освен очевидните неща – да се храним по-добре и да спортуваме, ако сме покрай любимите си хора, това е най-сигурният начин да постигнем дълголетие. Всички останали технологични решения стоят много, много далече в бъдещето все още“, допълни Желязов.