Пешеходецът – жертва или съпричинител на катастрофа

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
12:11 / 27.12.2016
1431
Решението на Върховния касационен съд, че при неспазване на правилата блъснат пешеходец става съпричинител на смърт или телесна повреда, "отваря Кутията на Пандора" и създава много възможности за това убийците на пътя да се разминат с по-леко наказание. Около тази позиция се обединиха депутат и общественици в студиото на "Тази сутрин".

Причина за тълкуването на закона стана случаят "Лора", при който момиче от Варна загина, блъснато от мотор на пешеходна пътека. Върховните съдии посочиха, че макар превозното средство да се е движело с превишена скорост, загиналата също има вина, защото не се е огледала преди да пресече и именно това е смекчаващо вината обстоятелство.

"В момента законодателството казва, че пешеходецът трябва да прецени скоростта на идващия автомобил. Не може човек да прецени скоростта, особено млад човек", коментира депутатът Настимир Ананиев. Според него този текст трябва да отпадне и така тълкувателното решение на ВКС също ще се обезсили.

Веселин Кирев от Гражданската инициатива за обществен релсов транспорт също осъди позицията на върховния съд (подписана с особено мнение от голяма част от магистратите-б.р.): "Това решение отваря Кутията на Пандора. Не само, че не уеднаквява практиката, но създава възможност за едно състезание между адвокатите на този, който е превишил скоростта и този, който преминава".

Според Ананиев сериозен проблем по улиците и булевардите у нас е липсата на видимост в близост до пешеходните пътеки. Той даде пример с Великобритания, където специална начупена линия забранява спирането в рамките на 7-10 метра преди и след пътеката. У нас вдигнатите пешеходни пътеки се оказват изключително ефективни - у нас няма нито един инцидент с такава, посочи общественикът Ева Попова.

Тя посочи друг сериозен проблем - сложната организационно-управленска структура на системата за безопасност по пътищата. В нея са ангажирани няколко министерства, има междуведомствена комисия, която провежда конкретните политиките, а отговорността е в Министерския съвет. Така се получава размиване на конкретните ангажименти.


Виж коментарите (3)

Още по темата (6):
24.02.2017 Майката на загинало на пешеходна пътека момиче осъди застраховател за 140 000 лв.
06.10.2016 След случая с Лора от Варна: ВКС решава за правата на пешеходците на
"зебрите"
20.08.2016 ВСС: Пешеходците нямат абсолютно право да пресичат на пешеходна пътека
28.04.2016 ВКС ще анализира делата с решения за смърт при катастрофи
07.04.2016 Варненският случай "Лора" може да промени съдебната практика
17.11.2013 Много коли и мотори се включиха в автошествието в памет на жертвите при катастрофи
Още новини от Национални новини:
Борислав Сарафов: Да бъда и.ф. главен прокурор в мътно политическ...
Срещите на "БСП - Обединена левица" с ПП-ДБ, МЕЧ, ИТН и "Възражан...
Зметресение в България
Директор на банка обясни колко ще струва въвеждането на еврото у ...
Meteo Balkans: Циклон може да блокира половин България! Очакват н...
Какви са рисковете при покупка на имот "на зелено"?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).