Педиатър за употребата на енергийни напитки от ученици: В дългосрочен план това води до забавяне на растежа

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:17 / 28.08.2024
1474
Употребата на енергийни напитки сред подрастващите се увеличава - това сочат официалните данни на Центъра по обществено здраве и анализи. Над 11 на сто от учениците между 14 и 18 години ги пият всекидневно, сочи проучването. Делът им се е увеличил почти двойно от 2017 година. Тогава около 6 на сто от децата са консумирали енергийните напитки всеки ден. 

Оказва се обаче, че много по-малки деца проявяват интерес към тях. Няма законова пречка за продажбата им. 

Едно 12-годишно момиче признава - както тя, така и други нейни връстници консумират енергийни напитки. Детето казва, че не злоупотребява, но много нейни съученици го правят.

"Почти всички в междучасията си купуват. Мои приятели понякога по седем, което е доста. Един приятел влезе в болница заради това. Беше му станало нещо“, допълва детето пред bTV.

В училищата енергийни напитки не се продават, но въпреки това учениците проявяват интерес към тях.

В 125. СУ "Боян Пенев“ консумацията им е забранена, а дежурни учители следят дали се внасят.

"За съжаление, пресичайки улицата, учениците попадат в магазин и никой не контролира продажбата. Те се научиха, слагат ги в раниците и ги внасят, но контролът от наша страна е много завишен, защото ние сме се сблъсквали със случаи, при които се е налагала медицинска помощ на деца, употребили такива напитки“, каза Венелина Николова.

Лекари обясняват, че най-често злоупотребата с тези напитки се отразява на сърдечно-съдовата система.

"На първо място това е тахикардията и увеличаване на кръвното. Увеличава се тревожността и може да се развият разстройства дори и от една енергийна напитка. Това зависи от децата. При някои една напитка може да не повлияе, но в дългосрочен план при всички води до забавяне на растежа и до проблеми с когнитивното развитие. Енергийни напитки, както и тютюневи изделия, не трябва да се предлагат на лица под 18“, категорична е д-р Милица Дочева, педиатър в УМБАЛ "Лозенец“.

Тенденцията е енергийните напитки да се консумират от все по-ранна възраст, когато детският организъм не може да понесе големите количества кофеин, казва педиатърът.

В 49-ото Народно събрание имаше предложение употребата им при непълнолетни да се ограничи, но законопроектът така и не беше придвижен докрай.

От Министерството на здравеопазването съобщиха, че "енергийният сниф“, рекламиран от певицата Диона, не е разрешен.

От Българската агенция по безопасност на храните допълниха, че те не могат да се класифицират като храни, а твърденията в сайтовете, които продават "енергийният прах“, съдържат информация, която може да е подвеждаща за потребителите.

Също така онлайн платформите не са регистрирани в базата данни на БАБХ.

Виж коментарите (0)

Още по темата (27):
12.09.2024 Експерт: Енергийният прах не е подлежал на някакъв специален разрешителен или лицензионен режим, защото не е категоризиран
01.09.2024 Надя от "Ергенът" скочи на Диона: Изключително притеснена съм!
31.08.2024 Затлъстяване, инсулинова резистентност и нарушена нервна система: Това са само част от рисковете при консумацията на енергийни напитки
31.08.2024 Виктория Величкова за скандалния клип на Диона: Липсва превенция в законодателството
30.08.2024 Трябва ли да има закон за инфлуенсърите, който да регламентира дейността
им?
30.08.2024 Изземат енергийните прахчета от магазините из страната
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Преди Никулден: Шаранът задмина по цени и пилешкото, и свинското
Военна техника тръгва по републиканските пътища
Бойко Борисов и Кирил Петков също са били наградени за заслуги къ...
За какво теглят кредити младите?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).