Парламентът прие на второ четене Закона за мерките срещу изпирането на пари

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
13:54 / 21.09.2023
574
Парламентът прие на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона срещу изпирането на пари, предаде репортер на "Фокус“.

Законопроектът е част от пакета закони, които българският парламент трябва да приеме, за да получи втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост.

В закона вече се включват и всички притежатели на на виртуални валути, както и обменът им. Освен това, се цели превенция при установяване отношения между лица и институция-респондент от трета държава. Законът предвижда да се изисква достатъчно задълбочено проучване, така че да не се позволява участие на банки фантоми.

ДАНС, БНБ, Комисията за финансов надзор, Министерството на финансите, НАП и други институции ще публикуват списък с държавите, които се определят като високорискови.

Повод за спор между народните представители стана направените предложения от Атанас Атанасов за изменение на Наказателния кодекс. Те не бяха подкрепени от комисията, но въпреки това залата гласува "за“.

Така извършителите на такъв тип престъпления ще се наказват с лишаване от свобода от две до десет години. Хора, за които има основание, че имат закани да извършат подобен тип престъпления, ще бъдат лишавани от свобода за период от една до четири години.

С предложенията се определят кои финансови активи могат да бъдат определяни като финансиране на тероризъм.

Ивайло Вълчев от "Има такъв народ“ заяви, че с този законопроект се прави опит да се вкарат промени в други сфери.

"Работата по този закон протече по странен начин, защото ние от ИТН, "Възраждане“ и БСП не бяхме уведомени за съставянето на работната група, която е приела поправките. Станахме свидетели, че докладът, който получихме и докладът, който беше публикуван на страницата на Народното събрание, имаха съществени различия в себе си“.

Най-малката политическа сила обяви, че не бе сигурна дали да подкрепи промените, освен ако не им бъде обяснено какво ще гласуват.

Атанас Атанасов обясни, че е предложил промени в Наказателния кодекс, за да се търси наказателна отговорност за определени деяния, свързани с прането на пари.

Ивайло Вълчев направи дуплика, в която заяви, че в момента се прави опит за промени в други закони, но "скрити зад завеса“.

От ГЕРБ-СДС отхвърлиха обвиненията, че законът е писан на коляно. Той каза, че докладът е бил качен вчера и всеки народен представител е можел да се запознае с него.

Йордан Цонев заяви, че този законопроект има пряко отношение към приемането на страната ни в Шенген.

Виж коментарите (0)

Още по темата (965):
20.11.2024 Радев пак сезира КС заради промените в Конституцията
25.07.2024 Милен Керемедчиев: България има похвала, която в момента виси на косъм да бъде провалена
09.07.2024 Мандатът на Белазелков и Атанасова не е 9 години
01.07.2024 Конституционния съд обяви за "противоконституционна" съдебната медиация
06.06.2024 Асен Василев загуби делото, което водеше срещу Делян Добрев за 250 000 лв. 
03.06.2024 Шалапатова: Нуждата от дигитално обучение в България е много голяма
Още новини от Национални новини:
Майката на жестоко убитата Евгения: Това ще се случи само през тр...
Готови ли са зимните курорти за сезона?
Кои са проблемите, които могат да възникнат при наемането на възр...
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Бойко Борисов отказа да е премиер
Радостин Василев е огорчен от БСП: Защо не подкрепихте Силви Кири...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).