Нетрадиционни разговори в политиката са били тествани в международната практика. Те се наричат кабинет на малцинството, което означава кабинет, който идва с ясна политическа програма и постоянно я предоговаря с различни за различната политика мнозинства. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на
Радио "Фокус" политологът Христо Панчугов.
По думите му обаче това изисква изключително високи лидерски умения, както и възможност да се разбира другата политическа формация, т.е. какво би било подкрепено от едни политически сили, какво би било подкрепено от други политически сили: "Но най-вече това изисква подкрепата на българските граждани. Т.е. изисква българските граждани да са убедени, че това управление е необходимо, и че целите, които то си поставя, са легитимни в техните очи. Ако това бъде извоювано, тогава идва вторият план, и това е постоянното преговаряне на мнозинства. Аз не съм убеден, че политическите партии се разбират истински в момента, не мисля че те си дават ясно сметка затова какви са приоритетите на останалите".
Христо Панчугов заяви, че въпросът за управленския потенциал в ГЕРБ е основателен въпрос: "
Бойко Борисов може да каже всичко, до момента, в който не сe наложи да покаже лицата, които евентуално ще напълнят този кабинет. Ние видяхме няколко подобни опита".
Според политолога е очевидно, че партиите си нямат доверие и че се мразят: "Едните обвиняват другите за това, че са управлявали 12 години и се счупили държавата, което разбира се в много голяма степен е вярно, а другите обвиняват първите, че са причинили тежко неуправляем хаос, и че нямат абсолютно никакво понятие от това как се управлява държава. На фона на тези две нагласи как точно изглежда общото управление е най-важния въпрос, също така в името на какво се прави то, и кои са хората, които биха могли да го осъществят. Това са важните въпроси, на които към този момент ние продължаваме да нямаме отговор. И от тази гледна точка не виждам каква перспектива има за каквото и да е устойчиво мнозинство в рамката на този парламент", коментира още Христо Панчугов.
Той обърна внимание, че партиите са на етап, където са започнали да се интересуват от позициите си за следващите избори, а не толкова от преговорите: "Така че резултатът май отново започва да бъде предизвестен", уточни политологът.