Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Панагюрското златно съкровище може да бъде видяно в Балчик
Автор: Екип Burgas24.bg 17:34 / 03.08.2021Коментари (0)1461
© Plovdiv24.bg
Панагюрското златно съкровище може да бъде видяно в Държавния културен институт "Двореца“ в Балчик. Изложбата на Националния исторически музей е подредена в Каменната зала и ще гостува до 10 септември. Изложбата представя всички оригинални предмети от златното съкровище, които са били превозени до морския град при изключителни мерки за сигурност. 

Идеята Панагюрското златно съкровище да бъде изложено в Държавния културен институт  "Двореца“ в Балчик се заражда още преди три години и след множество усилия тази експозиция вече е факт. Благодарение на доброто сътрудничество между Националния исторически музей в лицето на неговия директор доц. д-р Бони Петрунова и "Двореца“ с директор Жени Михайлова в Белия град вече е традиция да бъдат показвани изключително значими паметници на културата и артефакти. Посрещането на една подобна изложба изисква натоварена предварителна подготовка, споделиха Жени Михайлова и доц. Бони Петрунова.

"Трудностите са в опазването на музейните експонати и това е една наистина огромна задача и голяма работа, защото тази зала трябваше да бъде пригодена с охранителни системи, със СОТ от най-висок клас, с видеонаблюдение, с жива охрана, всичко, което изисква Националния исторически музей, съответно службите в Република България като полиция, ДАНС".

"За Панагюрското съкровище толкова е написано и казано, че аз едва ли мога да измисля нещо оригинално и ново, което да ви представя. Мисля, че самият контакт визуален с едно такова великолепно произведение на изкуството от преди стотици хиляди години ще бъде достатъчно приятно преживяване за всички, които са дошли да си починат, защото знаете, че това е ролята на културното наследство да ни свързва с нашите корени в миналото и да ни доставя тази наслада, която дават прекрасно изработените предмети от миналото". 

Доц. Бони Петрунова припомни и историята, която се разказва като легенда, свързана с откриването на Панагюрското съкровище. То е намерено от двамата братя Дейкови, които копаели глина за направата на тухли. Събитието се случва в почивни дни, като веднага са изпратени две телеграми до директорите на Археологическите музеи в София и Пловдив.

"Мълвата твърди, че софийският директор бил отишъл на лов и забранил на съпругата си да отваря телеграмите, докато пловдивският веднага отваря телеграмата, вижда, че  е открито съкровище, пристига веднага с кола, нарежда да бъде докаран и така съкровището става собственост на Пловдивския археологически музей". 

Доц. Петрунова и нейният екип от два дни подновиха и разкопките си на нос Калиакра, където през последните години бяха направени невероятни открития. Тяхната работа тук ще продължи до края на месец август, с финансовата подкрепа на Министерството на културата и община Каварна.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Зима 2024/2025 г.
Газови доставки
Референдум ще реши съдбата на паметника "Бузлуджа"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: