© Burgas24.bg | | Купувачите на облекла в България ще усетят повишените цени на памука в световен мащаб чак в пролетно-лятната колекция. Увеличението на суровината ще бъде между 15 и 20 на сто, а в дрехите може да има и по-малък марж, защото някои от производителите от шивашкия бранш ще поемат за своя сметка поскъпването. Само преди седмица на борсата в Ню Йорк беше регистрирана най-високата цена на памука от 140 години насам. Лошата реколта в Китай веднага се отрази в цените на фючърсите и създаде суматоха сред производителите на облекла.Половината родни производители няма да усетят промените в цената на памука, защото работят на ишлеме и получават всичко от възложителите - от кройките до плата, каза за Валерия Жекова, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил. В края на септември обаче е имало промяна в цените, като са поскъпнали и памучните конци.
Въпреки негативната тенденция при естествените растителни влакна браншът, който първи усети ударите на икономическата криза, вече бере плодовете на съживяването в останалата част на Европа.
Шивашките предприятия в страната са натоварени над очакванията, а за сезон пролет-лято 2011, който се работи в момента, капацитетите са напълно запълнени, каза още г-жа Жекова. Все още обаче не са достигнати ценовите нива отпреди кризата. Фирмите, които работят не само ишлеме, се стремят да влагат в готовата продукция освен труда си, но също така материали и предпроизводствени услуги - подготовка на кройки, търговски мостри и др., уточни Валерия Жекова. Целта е да се създава едно по-дълготрайно партньорство между фирмите, защото ишлемето е формата, която най-бързо се мести от една държава в друга според цената на труда. В момента Италия води списъка на страните, за които работи предимно нашата шивашка индустрия, но първенството се дели обичайно с Германия.
Възходът на шивашката индустрия обаче не се отразява на производителите на памук у нас. Страната ни трайно губи позициите си в производството на памук, въпреки че е северната граница в Европа за отглеждане на тази ценна култура. Само още три държави в ЕС отглеждат памук - съседна Гърция, Испания и Португалия. През последните години силно западна производството на памук и това се дължи основно на ниските изкупни цени на международните пазари и у нас, съобщи зам.-директорът на Института по памука и твърдата пшеница в Чирпан Дечко Дечев. Освен това е имало практика да се забавя изплащането на суровината.
От Европейския съюз имаме реално призната квота за производство на памук от 260 000 дка, но в момента страната работи с плащане на евросубсидии на площ, а не на култури. Добивите у нас обаче са значително по-ниски от останалите страни в ЕС, защото европейските земеделци отглеждат памука при поливни условия. Но имаме предимството растението да не се напада от неприятелите и болестите, които компрометират реколтата в по-южните страни. Средно по 150 кг суровина се добива от декар при неполивни условия, а при наличие на вода количеството е двойно по-голямо.
Източник: в. "Монитор" |