Падането на тайната на осиновяването бележи голям напредък за България

Автор: Харитина Агопян
Коментари (0)
15:45 / 15.12.2023
1193
Асоциацията на осиновените в България приветства отпадането на тайната на осиновяването. Това каза в предаването "Денят на фокус" по Радио "Фокус" Величка Дошева, психолог към Българска асоциация осиновени и осиновители. "Асоциацията е започнала тази борба преди десетилетия, тя бе като между Давид и Голиат, но развръзката е прекрасна. Стигнахме европейските стандарти в това отношение“, каза Дошева.

"Обществените нагласи и Семейният кодекс в частта "осиновяване“ не бяха променяни от 1967 г. У нас битуваше вярването, че осиновените и осиновителите са "друго качество“ хора, все още има стигма , която вече се променя, макар и трудно“, отчете тя

"Аз самата съм родител осиновител и с дъщеря ми сме обсъждали въпроса. Тя казва, че иска да познава корените и историята си, не толкова конкретните личности, от които произлиза. Детето има право да я знае от началото, защото това е важно за емоционалното здраве на осиновените“, категорична е специалистът.

"Законът се разширява и в момента съпруг или съпруга на осиновения могат да потърсят информация, както и децата на осиновения. Често ни бе задаван въпросът "Това не отключва ли опасността от меркантилни подбуди?“ Практиката показва, че децата на осиновените хора започват да търсят произхода на родителите си, когато те вече са починали. В изключителни случаи това се случва, когато осиновителите още са живи и нямат възможност да потърсят биологичния си род – ако са на възраст или с тежки заболявания, този въпрос поемат децата им“, каза още Величка Дошева.

Падането на тайната на осиновяването би било изключително облекчение за осиновените. Те са се опитвали по различни начини – кога по правен път, кога с дуги средства, да откриват произхода си, каза още психологът. Понякога родителите, които са осиновили, са засегнати от този процес и подпомагат осиновените си деца да открият биологичните си корени.

"Преди 10 г. това бе изключително трудно, когато почти никой съд не даваше достъп до информация за този произход. Сега ще се облеки стигането до тази информация, което води до снижаване на напрежението у засегнатите страни“, поясни Величка Дошева.

Стига се често до срещи между осиновени и биологични родители. "Обикновено срещата с майката винаги води до повторно отхвърляне – много тежко емоционално преживяване. Когато двете страни не са готови, работя с осиновените в посока на това, да поясня, че среща трябва да има само тогава, когато и двете страни са готови, за да не се получава нов емоционален срив“, каза още Дошева.

"Нужно е да има медиатори, които да работят и с двете страни. Много често се работи за реинтеграция на детето в биологичното семейство, дало го за осиновяване. Получава се така, че биологичните родители дават няколко пъти заявки, че ще реинтегрират детето си в семейната среда, но това не се случва. Това много затруднява процеса по осиновявне и трябва да се усъвършенства процедурата“, каза още Дошева.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Важно съобщение от родна банка: Решихме да дадем нов живот на кар...
"Селската супер кола" от Родопите раздели мрежата
Полковник посочи смущаващ факт покрай трагедията със загиналите к...
Докараха със "Спартан" тежко болно дете от Германия
Бойко Борисов: Изпускаме златно време!
Ето кога ще е поклонението пред Николай Волев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).