© Burgas24.bg | | Пациенти заразяват с хепатит всеки осми лекар. Това стана ясно вчера по време на Националния конгрес по нефрология, който се провежда в Хисаря."Данните са стряскащи - 13% от изследваните медици в диализните центрове са с положителни резултати за хепатит, което означава, че пациентите заразяват всеки осми работещ там", каза проф. Емил Паскалев, председател на Българското дружество по нефрология.
Все още няма мащабно проучване по темата, но най-вероятно картината ще е много по-стряскаща, ако се въведе задължителен годишен скрининг за всички лекари, сестри и санитари. "Нашите данни показват, че от изследвалия се медицински персонал в 41 диализни центъра в страната 46 души са били заразени с хепатит, без да са разбрали. Това се 13 лекари, 15 сестри, 11 санитари и 7 души от техническия персонал", съобщи д-р Евгений Възелов, началник на клиниката по диализно лечение в Александровска болница. Анкета, проведена сред участниците в конгреса по нефрология, показа, че специалистите са наясно с рисковете, но малцина от тях се сещат да се изследват редовно.
Повечето от тях не го правят, защото, ако се установи заразяване, те трябва да спрат да оперират и да работят само в кабинет, което ще сложи край на професионалното им развитие.
"Пациентите на диализа са 3400, като 10% от тях са с хепатит С. Именно там е най-големият проблем. Лошото е, че голяма част от тях след това идват при нас за трансплантация на бъбреци и това поставя в риск и персонала в клиниката", допълни проф. Паскалев. По думите му всеки пети от пациентите му е с хепатит, а наличието му при бъбречно трансплантираните не може да се лекува, защото те приемат имуносупресори. По негови данни бъбречнотрансплантираните у нас са 438, като с хепатит са 96 от тях, т.е. около 22% от всички получили нов орган. "С хепатит С са 41 трансплантирани пациенти, с хепатит В - 50, а с комбинация от В и С - 5-има. При последната група положението е неспасяемо", категоричен бе проф. Паскалев. Той сподели още, че при последната подготовка на 20 пациенти за трансплантация 4-има от тях са се оказали с хепатит С. Те не са подозирали, че носят този вирус и е възможно да са заразили специалисти в диализните центрове.
"Лекарите трябва да се изследват, за да са наясно със собственото си здраве и да се лекуват, ако са се заразили от пациентите си", каза още проф. Паскалев. Той призова за задължителен годишен контрол. Инициативата за масов скрининг на лекарите за хепатит вече е подета и от останалите дружества. Д-р Кирил Еленков от БЛС също призова държавата да насочи вниманието си към проблема и да осигури нужните средства.
В края на конференцията дружеството на нефролозите излезе с декларация, в която се настоява за провеждането на ежегоден задължителен скрининг за хепатит В и С сред рисковите групи лекари - хирурзи, АГ специалисти, ортопеди, анестезиолози, работещи в диализните центрове, стоматолози и т.н. Те искат също така специалистите, които са се заразили по време на служебните си задължения, да се лекуват приоритетно с иновативни медикаменти. Освен това държат и на промяна на законодателната рамка, която им забранява да оперират. Идеята им е този текст да отпадне, тъй като вече има съвременно лечение, което позволява пълното излекуване в рамките на 3 месеца. Така специалистите няма да бъдат лишавани от кариерното си развитие.
Източник: в. "Монитор" |