Искам да заявява, че ние поставяме ясен стандарт - това, което обещаваме преди изборите, да бъдат нашите действия след тях. Време е да направим реформата в правосъдната система, осъзнаваме, че без нея няма как да живеем в нормална държава. Ето защо механизмът за разследване на главния прокурор е толкова важна, Шенген - България не трябва да бъде разделяна от Румъния, еврозоната - ако искаме България да отиде напред, ние трябва да го направим. Това са нашите приоритети. Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков по време на консултациите с президента Радев, предаде репортер на "Фокус".
По думите му с първия мандат не могат да направят правителство.
"При положение, че това не може да се случи, сме готови да дадем възможност българския парламент да избере такова с втория мандат. Ние сме много прозрачни, с ясни цели", допълни Радев.
"Радвам се, че една година по-късно стигаме до законодателните приоритети на последния редовен кабинет. Залагането на нов начин на управление на публичните финанси, видя се това с 3% дефицит за миналата година. Публичните финанси трябва да стигат до всички, а не само до избрани. Съдебната реформа вече събира подкрепа, в това число промяна в структурата на прокуратурата. Еврозоната и Шенген - вече имаме не само декларативна подкрепа да бъдат завършени успешно. След два цикъла избори успяхме да намерим законодателна основа, така че тези закони да бъдат приети. Дори опонентите трябва да уважават, но има ясни граници, които не могат да се прекрачат. Тези граници са, че няма как ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС да работят заедно. От друга страна, страната трябва да се движи напред. Тази загубена една година ни показа, че заложената законодателна програма е най-добрата", посочи Асен Василев.
"Що се отнася до времето. Това е въпрос към първата сила. Когато се стигне до втория мандат, тогава ще проведем разговори, за да може да стане ясно. Времето - дали е бързо, или бавно, зависи от това каква цел се дава. Целта на консултациите е да се сформира правителство", каза още той.
"Успяхме да оформим приоритети пред парламента. На всички ни е ясно, че ни трябва промяна в Конституцията за съдебната реформа. Ние можем да поемем отговорност за управлението на страната и да предложим варианти само с втория мандат", каза Христо Иванов.
"Старта на това НС постигна няколко цели - не само с избирането на председател, но и с поставяне на правилния дневен ред. Ние смятаме, че беше много важно да постигнем съгласие за това кои са приоритетните законопроекти. Имаме нужда от 3 месеца при интензивна работа, за да постигнем целите си", заяви акад. Денков.