Откриват все по-малко високоплатени места за среднисти, на изчезване са тези за хора с основно и по-ниско образование

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:06
495
В 15 от 20-те професии с най-висока очаквана потребност на пазара на труда системата на професионалното образование в момента подготвя малко (под 0,3%) или никакви кадри.

В същото време има голяма тежест на специално.сти, които не се търсят на пазара на труда, особено на регионално ниво - в Добрич, Сливен и столицата съответствието е най-високо.

Само 8% от започващите средно професионално образование са в дуална форма на обучение. Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) представи мащабно проучване, изготвено от Института за пазарна икономика (ИПИ), което предлага конкретни и иновативни насоки за реформи в образователната система в България.

4% от учениците са функционално неграмотни по математика, а само 1/3 от населението покрива базовото ниво на дигитални умения, сочи анализът на ИПИ. В професионалното образование близо 45% от завършващите средно образование придобиват квалификация, но в 15 от 20-те най-търсени професии системата подготвя под 0.3% кадри.

Висшето образование носи значителни ползи – 90% заетост и средна заплата от 25 хил. лв. годишно, но само 18% от завършващите бакалаври са в ИТ специалности. Докато при тези без висше тя е едва 1,2 хил. лв. на месец. Премията на висшето образование постепенно нараства, като през 2022 г. надхвърля 100%, а икономическите кризи водят до разширяване на разликата. Тенденцията е към откриване на все по-малко високоплатени места за среднисти и изчезване на тези за хора с основно и по-ниско образование.

Според анализа на ИПИ това води до сериозно разминаване между икономическите реалности, нуждите на работодателите и предлагането на квалифицирани кадри на пазара на труда. Липсата на ефективни образователни политики води до икономически загуби и пропуснати ползи за страната, което прави реформите в сектора приоритетни, категорични са членовете на БРАИТ.

Изводите от проучването сочат, че трябва да се положат усилия за промяна на учебните програми, за да отговорят по-добре на нуждите на съвременния пазар на труда и да развиват ключови умения у учениците, особено в дигиталната сфера, пише Pariteni.bg. Освен това се подчертава необходимостта от по-добро планиране на приема в професионалните училища и предоставяне на повече възможности за дуално обучение. Така ще се гарантира, че завършващите млади хора ще бъдат по-подготвени за реализация на пазара на труда.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Джевдет Чакъров: Ще предложим отмяна на изборите!
Почина Лука Велчов
Прокуратурата поиска от ЦИК и НС да свалят имунитета на Джейхан И...
Ново забавяне в доставката на медицинските хеликоптери, производи...
Повечето българи са притеснени от нарастващите цени и разходите з...
Стартира есенната кампания на "Капачки за бъдеще"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).