© | "Вградена в основите на храм принцеса от Шишмановия род откриха археолози край ботевградското село Трудовец", съобщи пред "Труд" директорът на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров.Гробът на знатната девойка е разкрит от Филип Петрунов, който прави разкопки в старинната църква "Св. Георги" със средства на община Ботевград. Оказва се още, че храмът е бил построен на остров в плитко езеро, което след 14 век пресъхнало.
Той е бил изграден масивно и е бил костница на местната българска аристокрация, резидираща в крепостта Божинишки Урвич, уточняват от НИМ.
Откритата принцеса е била с кърпа на главата, обшита със злато. "Сега се чудим как да я реставрираме, защото текстил се реставрира най-трудно", посочи още Божидар Димитров и уточни, че има и открит пръстен с родовия знак на Шишмановци.
"Повече от сигурно е, че жената е принцеса от Шишмановия род. Той е огромен и управлява цяла Северозападна България и част от Източна Сърбия. Овладява властта в България от 1331 г., когато сръбският поставленик е убит при преврат за трона и на власт идва Иван Александър, който е деспот на Ловеч и е от рода Шишмановци. Те управляват до края на българската държава", разказа директорът на НИМ.
Той обясни, че за пръв път вижда подобен вид погребение за всичките 45 години в работата си.
"Това е много странно. Извадени са камъни от основата на църквата и жената е заровена под тях. Принцесата просто е вградена. Наистина има такъв обичай у нас, но се знаеше, че е символичен. А това е съвсем реално", каза още историкът и посочи, че връзка между това погребение и легендите за вграждани моми може със сигурност да бъде направена.
"Има песен от Пенчо Славейков за вграждане на мома Гергана, но това е символично вграждане на сянката й. Подобни легенди има за Невестин мост край Невестино, има в Хасковско, тоест в цяла България го има този обичай. Но досега се смяташе, че вграждането е било символично", разясни още той.
С напредването на разкопките археолозите се надяват да се доближат до разкриването на самоличността на принцесата. |