Там те работят каквото намерят, за да могат да издържат семействата си, разказаха свещенослужители. Малка част от заминалите служат в български храмове в Гърция, но и на тях им се налага да доработват през свободните часове, за да не гладуват. По-голямата част от отчетата ни обаче бачкат на полето наравно с всички останали емигранти или работят по строежите.
У нас свещениците с висше образование вземат 300 лева на месец за това, че служат в храм. За среднистите заплатата е 280 лева, а за отчетата с диплома само за основно - 270 лева. Единствените им доходи извън тези пари са от кръщенета, венчавки и опела. Те вземат процент от парите, но минимален, и не могат да издържат деца, обясниха свещеници. По думите им проблемът с малките възнаграждения се чувства основно в провинцията.
Единствено в София отчетата са сравнително добре, поясниха още свещенослужители.
Свещениците, предпочели да останат в България, също доработват през свободното си време, за да си докарат доходи за нормален живот, разясниха запознати. Така например едно от отчетата нощем излиза с такси, за да припечелва допълнително. Друг свещеник ходел от време на време да ремонтира автомобили в столичен автосервиз, разказаха още от църковните среди.
По-образованите пък се принуждавали да заработват в адвокатски кантори, отново защото църковните им заплати не стигат. Така например в Русе и във Видинско има двама свещеници, които от известно време дават адвокатски консултации. Междувременно в момента много български свещеници завършват второ висше, за да могат след това да съчетаят делата в църквата с тези в някоя светска професия.
Източник: в. "Монитор"