След превеждане на родилката в родилна зала и от последващия преглед на дежурния екип се установява настъпило раждане с леки разкъсвания и задържана плацента. Извършена е екстрация на плацентата, а разкъсванията са възстановени атравматично и без последващо генитално кървене. Пациентката е била унесена (сопор), с видимо лилави устни. Кръвното налягане измерено от спешния екип на бърза помощ при транспортирането е било 30/0 и е отразено в съответната документация. Предприети са веднага всички ренимационни мероприятия за овладяване на състоянието. Поради тежкото общо състояние родилката е интубирана в 7:25 ч. и поставена на изкуствена белодробна вентилация. В 7:45 ч. пациентката изпада в сърдечен арест. Проведени са ресусцитационни мероприятия, съдечната дейност и спонтанната циркулация са възстановени в 7:55 ч.
За пациентката са извикани консултанти от УМБАЛ"Св. Марина" гр. Варна и са предприети абсолютно всички
реанимационни мероприятия за стабилизиране състоянието на родилката. Въпреки усилията на екипа, изразената сърдечна недостатъчност в ранния следродилен период се задълбочава и родилката повторно изпада в състояние на сърдечен арест. Въпреки продължилите лечебни мероприятия, пациентката не възстановява ефективна сърдечна дейност и е с белези на трайни увреждания, като смъртта е обявена в 09:15ч. на 30.09.2017г.
По наше мнение, поради тежката сърдечна недостатъчност трети четвърти функционален клас, приложените епикризи за сърдечната трансплантация и видимото и тежко увредено общо състояние се нуждае от хоспитализация в лечебно заведение с трето ниво на компетентност на централна реанимация. Според Наредба № 12/ 30.12.2015г. на M3 за утвърждаване на Медицински стандарт "Спешна медицина" раздел 2 за медицински триаж т.9.4 се отнася:
"9.4. Транспортният медицински триаж е изходящ медицински триаж на мястото на инцидента, който се извършва от мобилен екип на спешна медицинска помощ и включва определяне на най-подходящото направление за транспортиране, транспортно време и маршрут за спешен първичен транспорт до приемно лечебно заведение, съобразено с определената триажна категория на пациента. "
В Раздел 5 транспорт на спешния пациент:
"2.1.7.6. Приоритет при избора на направление за транспортиране в процеса на спешния първичен транспорт е настаняването на спешния пациент в приемно лечебно заведение, което поддържа структура за спешна медицинска помощ, в съотвествие с изискванията на този стандарт, осигуряваща най-висока компетентност и възможности за лечение на конкретното спешно състояние при пациента при оценен транспортен риск в зависимост от прогнозното транспортно време.
За съжаление, се намериха хора, които на гърба на тази лична трагедия на семейството, не се поколебаха да клеветят и разпространяват невярна информация по случая с цел да дискредитират ръководството и екипа на СБАГАЛ. В нашата болница работят едни от най-добрите специалисти, доказани професионалисти и считаме, че подобни недоброжелателни атаки не правят чест, на тези, които ги организират.
Управителят на СБАГАЛ, проф. д-р Е. Ковачев, д.м.н. и екипът на АГ болница борил се за живота на младата родилка изразяват искрени съболезнования на семейството и ще положи всички усилия за спасяването на живота на новороденото.