Оставката на българското правителство с широк отзвук в международната преса

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
08:15 / 24.07.2014
970
Оставката на българското правителство бе отразена в редица международни издания. Масово чуждестранната преса коментира, че кабинетът "Орешарски" си тръгва от парламента, като остава нерешени редица важни въпроси, включително проблемите с банките, съдбата на проекта "Южен поток", както българската кандидатура за еврокомисар.

Българският премиер Пламен Орешарски подаде оставка след само една година на власт, за да направи възможно провеждането на предсрочни избори на 5 октомври. Този ход на правителството в София бе очакван след слабото представяне на социалистите на европейските избори през май и след като загубиха ключов партньор в парламента, коментира БиБиСИ.

"Българското правителство подаде оставка след напрегната година, белязана от протести, банкова криза и конфронтации с ЕС.", пише The Wall Street Journal. Оставката повдига въпроси за съдбата на няколко важни проекта. През юни масово изтегляне на депозити от две банки принудиха властите да затворят четвъртия най-голям кредитор в страната.

Следващото правителство ще трябва да сключи сделка с Европейската комисия за спорните условия на договорите между България и руската "Газпром" относно българския участък на планирания проект за газопровод "Южен поток".

Освен това България все още не е избрала свой кандидат за Европейската комисия. Очаква се този въпрос да бъде решен навреме от временното правителство за срещата на върха на ЕС през август, на която ще бъде определен съставът на Комисията. Кабинетът на Орешарски бе близо до подписването на договор на стойност 5 милиарда долара с базираната в Пенсилвания ядрено инженерна компания Westinghouse Electric Co. за изграждането на ядрен реактор, според източници, запознати с материята. Подписването обаче е отложено заради оставката.

"Българският премиер Пламен Орешарски подаде оставка в сряда, оставяйки на своя приемник задачата да разреши най-тежката банкова криза след 90-те години на миналия век, като остава нерешена съдбата на четвъртия най-голям кредитор в страната.", пише The Guardian.

Проблемите с банките в България са фокусът и на повечето западни издания. "Съдбата на една от най-големите банки в България остава заложник на политическата криза, която принуди правителството да подаде оставка.", пише The New York Times. Със служебно правителство, което ще управлява до изборите през есента, може и да няма бързо решение за спасителен план за банката в центъра на банковата криза - Корпоративна търговска банка.

Същевременно руската преса набляга на факта, че правителството си тръгва, без да е решил проблема с проекта "Южен поток". Пет секунди преди края на работния ден в сряда в канцеларията на българския парламент постъпи известие за оставка на правителството на страната. 'Кабинетът не успя да вземе ключови решения, включително и за реализирането на руския газов проект "Южен поток".", пише "Российская газета".


Виж коментарите (0)

Още по темата (346):
26.05.2024 Министър Стоянов: Няма да допуснем намеса в изборите
20.07.2017 Във Варна глобиха мъж с 1000 лв., гласувал два пъти на парламентарните
избори
27.04.2015 Фрапиращи несъответствия с партийните пари на Атака и ББЦ
28.01.2015 Любен Дилов-син и Росен Петров ще съдят Николай Бареков
13.01.2015 И Нешка Робева се отрече от Бареков
27.12.2014 Местан: Избори, ако ГЕРБ не се разграничи от Патриотичния фронт
Още новини от Национални новини:
Радан Кънев: ПП и ДБ направиха груба и трудно поправима грешка
Тийнейджър откри ръчна граната в Пазарджик
АБЗ ще сътрудничи на КЗК за стартиралата проверка  
Петков: Беше чест да работя и с двамата, но решението е окончател...
Куюмджиев: Ако наистина зимата се окаже тежка, може да видим още ...
Кметът на Сандански: Трагедията е голяма


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).