Свързахме се и с местния отдел "Закрила на детето", откъдето ни обясниха, че преди да бъдат предприети действия, трябва да се изясни самоличността на децата, както и обстоятелствата около попадането на снимките им в интернет.
"Когато установим самоличността на дадено дете, то ще бъде посетено от социален работник, който след среща с родителите му и класния ръководител трябва да изготви социална оценка", разказа Маргарита Учкунова от "Закрила на детето".
Тя обясни още, че ако се установи, че детето е в риск по вина на родител, настойник или попечител, може да бъде сезирана прокуратурата.
"Ако преценим, че детето живее в много рискова среда и е изложено на опасност от трафик, тогава имаме право да го изведем от семейството", допълни тя.
Според психолога Ина Бранева децата в тийнейджърска възраст често използват ексхибиционизма в социалните мрежи в търсене на популярност и собствена идентичност.
"В тази специфична възраст с децата се случват процеси, които те не могат да обяснят и често ексхибиционизмът е проява на неосъзнати защитни процеси. Поради тази причина те все едно предлагат тялото си и казват: "Харесай ме, защото аз не знам кой съм, но ако ти ме харесаш такъв, ми придаваш някаква стойност", разказа още психологът.