Членовете в нея също имат личен профил, получават съобщения, постват снимки и коментари.
Основната цел на потребителите е да коментират публичните личности в България и света, които са разделени в няколко категории.
Прави впечатление, че първата категория е "Революционери", оглавявана от Васил Левски, следвана от "Политици" и "Босове от подземния свят". Личностите са подредени по азбучен ред, като категорията "Босове от подземния свят" започва с Андрей Луканов
Има още раздели за известни актьори, фолкизпълнители, спортисти, водещи, както и "Подбрани женички". Категориите завършват с "Българските владетели".
Октай се заема със създаването на сайта малко след като завършва средното си образование в строителния техникум през 2007 г. През 2009 г. регистрира фирмата "Нетуърк Струкчър", чрез която създава социалната мрежа Facing Publik.
Последните коментари за Ахмед Доган в нея обаче са от лятото на 2011 г., установи репортерска проверка. Повечето са негативни, в които политикът е наричан "интригантът", "бита карта" и "мазен сокол", но има и препоръка да бъде издигнат за кандидат-президент.
Според създателите на Facing Public мрежата е замислена така, че да дава възможност на публичните личности да видят какво мислят за тях хората и да се конкурират по между си чрез рейтинга, който трупат.
Изобретението на Октай и приятели дава възможност на всеки потребител да заработва пари на принципа на мрежовия маркетинг (Network Marketing).
"Ти ползваш дадена услуга, която ти харесва, препоръчваш я на други хора, те правят същото и получаваш пари за това. Те от своя страна препоръчват услугата на други хора, от които също печелиш.
Рекламите на подобен тип услуги се проявяват най вече в непосредствено общуване между самите хора. За съжаление в България този метод на работа не е много разпространен, което е от голям минус за хората.
Тези от тях, които ползват услугите на мрежовия маркетинг, не се обвързват с никого. Те нямат шефове над главите си, няма кой да им мърмори по цели дни, а напротив - хората работят за себе си и имат пълната свобода да се наслаждават на живота", се разяснява в информационния отдел на сайта.
Другата бизнес идея, която студентът от ВИАС искал да развие, била със стотиците изхвърлени найлонови торбички в Студентски град. Октай искал да ги рециклира и да печели от това, но нямал сериозна финансова подкрепа.
25-годишният Октай мечтаел, когато стане строителен инженер, да купи парцел в Бургас, на който да вдигне блок за социално слаби, разкриват негови познати.
Надеждите на семейство Енимехмедови били насочени към Октай - да вземе добро образование и хубава професия.
Самият Октай е общувал с тесен кръг хора, нямал много приятели. Основно контактувал чрез интернет с двама-трима авери още от ученическите си години.
Коментарите за Ахмед Доган в социалната мрежа, създадена от Октай, са доста цветущи, установи репортерска проверка.
Единият живеел в Америка и работел в банкова институция, а другият в Англия.
Преди да отиде да следва в София, имал сериозна приятелка от Бургас. Момичето било много красиво, но доста по-голямо от него и с две деца от провален брак, разкриват запознати.
Постепенно обаче отношенията им охладнели, като за това "помогнала" и майката на Октай, която смятала, че двамата нямат бъдеще.
Майката Айше и по-големият брат Метин, известен като победителя от "Танцувай с мен" в шоуто на Слави, всъщност са най-близките хора на Октай.
Двамата братя държат един на друг и се подкрепят взаимно. Така е и при инцидента пред бургаското заведение "Буда бар" през лятото на 2011 г., когато Октай вижда, че охранители скачат над брат му Метин.
Момчето се намесва, а като бивш състезател по бокс знае как да неутрализира противника. В крайна сметка екшънът приключва с присъди по чл. 325 от НК - административни наказания в размер на 1000 лв. за Метин и 500 лв. за Октай.
Въпреки че с биологичния си баща Хасан Енимехмедов са разделени, синовете поддържат връзка с него. Когато мъжът се пенсионира в "Лукойл-Нефтохим", част от парите, които получава накуп, дава на Метин, а на Октай периодично помага за следването.
Като пенсионер Хасан купува лодка и започва да вади пари от риболов, за да е по-полезен на синовете си.
Днес мъжът живее в панелен апартамент в кв. "Изгрев", съседен на "Славейков", в който са двамата му синове, бившата съпруга и вторият мъж. Запознати разказват, че
бащата трудно понесъл развода и раздялата с децата.
"Няма тука Хасан, нещо са ви объркали", опита да скрие самоличността си бащата на Октай. Мъжът заяви, че не иска да говори и повече не отвори вратата на апартамента.
"Притеснявате ме, обядвам", процеди той зад вратата на жилището си и повече не каза нито дума. В деня на инцидента в НДК обаче пред свои близки Хасан е споделил:
"Видях Октай по телевизията, не мога да повярвам, че моят син го е направил. Умът ми не го побира - защо?"
Бащата бил силно разстроен, както и майката Айше. И тя, и братът Метин също разбрали от новините в какво се е забъркал 25-годишният Октай.
"Ама това е брат ми", промълвил Метин, гледайки по телевизията как строен младеж насочва пистолет срещу лидера на ДПС. И вчера никой не отвори вратата на апартамента на семейството в кв. "Славейков".
Според запознати Метин е заминал за София, за да подкрепи брат си по време на мярката му за неотклонение, която се гледа вчера, а и за да се включи в подготовката на протеста в подкрепа на Октай, планиран за 2 февруари.
Майката пък е спряла да ходи на работа в магазинче за обувки, което се намира близо до жилището . Избягва срещи със съседи и не разговаря с журналисти.
Семейството на Октай било сериозно посъветвано от разследващи и адвокати да избягва на всяка цена среща с медии.
Метин е по-активен във фейсбук, но и там тези дни написа, че засега семейството няма намерение да предприема мерки за нанесения зверски побой над Октай.
"Нека видим първо какво ще направи държавата", обяснява Метин. В отговор обаче поддръжници на двамата братя веднага го посъветваха да не чака и да действа, докато нещата са още горещи.
"На този етап не искам да давам изявления в пресата", каза няколко пъти Метин Енимехмедов.
Той качва много от статиите за брат си в страницата си във Фейсбук.
Източник: в. "24 часа"