Около 1000 украинки са си намерили работа у нас за последните 2 месеца
В последните месеци събитията, свързани с войната в Украйна, поставиха нови предизвикателства пред България. 45 000 украинци са поискали временна закрила у нас, а над 160 000 са преминали границата. Същевременно обаче населението на България устойчиво намалява, като една от основните причини за това са емиграционните процеси през последните десетилетия, пише БНР.
Немалък дял от емиграцията към западните държави се съставлява от жени, които се реализират като медицински сестри, болногледачки и детегледачки в частните домове, чистачки и др., ставайки често жертви на дълбоко експлоатационни практики, изключително лоши условия на труд и унизително ниски заплати. Тъкмо в светлината на т. нар. демографската криза множество експерти заговориха с известен ентусиазъм за бягащите от война хора от Украйна, в които често се привижда единствено "свежа работна ръка“.
Дни преди Международния ден на труда - 1 май, беше проведена дискусия по повод трудовата експлоатация, половите неравенства и антимигрантските настроения. "След 31 май повечето жени от Украйна ще бъдат принудени да се включат в пазара на труда. Това ги поставя в неблагоприятни условия, в неравностойно положение", отбеляза пред Радио София Калина Дренска от “ЛевФем", част от организаторите.
За около 2 месеца от над 43 000 жени едва около 1000 са си намерили работа. Очевидно това е сложно и трудно за тях.
В публичността някак без проблем се заговори за социализацията им в онези феминизирани сегменти от пазара на труда, характеризиращи се с ниско заплащане и лоши условия на труд, като например в здравния и грижовен сектор, текстилната индустрия и туристическия бранш. Появиха се гласове, които поставят въпроса за евентуалния дъмпинг на заплатите, предизвикан сякаш от украински имигрантки, а не от работодателите.
Според организаторите на дискусията, трябва да разглеждаме несигурното положение на мигрантките и бежанките в България като част от по-голям, структурен проблем, който допринася за експлоатацията не само на украинките, но и на българските емигрантки в западните държави.