Огнян Дъскарев: Посещението на Си Дзинпин е ярка подкрепа за президента Путин
Посещението на Си Дзинпин е ярка подкрепа за президента Путин. Това каза Огнян Дъскарев, журналист и международен анализатор, в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус" във връзка с руско-китайските отношения и посещението на Си Дзинпин в Москва.
"Си Дзинпин се опита да затвърди Китай като неутрален посредник, но за Запада няма съмнение, че той не е такъв, защото той участва в съвместни военни учения с Русия в Южна Африка. Освен това Китай увеличи с огромен процент покупките на руски газ и нефт, а също така и своя износ на машини - главно за Русия. Той успява с огромен успех да парира западните санкции над Руската федерация, а същото прави и Индия", каза Дъскарев.
Международният анализатор каза, че от Киев не отхвърлят китайския план за мир, за разлика от САЩ.
"Интересното е, че Киев изглежда приема Китай като миротворец, докато САЩ отхвърлиха китайския план за мир, казвайки, че той не е неутрален и не е конкретен, защото в него не се говори за изтегляне на руските войски. Киев изглежда не иска да къса своите отношения с Китай, даже Зеленски вчера каза, че очаква посещение на китайския президент в украинската столица", отбеляза Дъскарев.
Огнян Дъскарев смята, че вече е настъпил новият световен ред, в който хегемон не са само САЩ. На глобаланта сцена вече има и други супер сили, които влияят на събитията по света.
"Посещението на Си Дзинпин затвърждава многополярния свят. Това е новият световен ред, където няма само една свръхсила. Това се случва сега заради войната в Украйна. Преди месец на гласуване в ООН "за“ или "против“ да бъде осъдена Русия във връзка с войната, от 191 страни - 141 гласуваха "против“ Руската федерация и я осъдиха, но 32 страни се въздържаха – сред тях Китай, Индия, Африка, Пакистан, което е около 40% от световното население", коментира той.
Според анализтора САЩ не успяват да поддържат добри отношения и с Индия, която към момента също застава зад Русия, а през последната година е увеличила над пет пъти вноса на руски стоки.
"Китай използва затрудненото положение на Русия и купува на ниски цени руската енергия. Подкрепата на Китай за Русия е очевидна. Бих искал да кажа, че Индия също се въздържа и заема доста проруска позиция. Самият индийски внос на руски стоки за последната година се е увеличил от 7,7 млрд. долара на 37 млрд. долара. Сегашният премиер на Индия беше много близък с бившия американски президент Доналд Тръмп и споделяше общи идеи с него. Бих казал, че сега отношенията между САЩ и Индия не са толкова добри, колкото бяха по времето на президентстовто на Тръмп", каза още той.