Това се казва в становище на Консултативния съвет по национална сигурност, който продължи повече от 3 часа при президента Росен Плевнелиев.
Съветът обръща внимание, че кризата в Украйна създава проблеми за енергийната сигурност на България и определя диверсификацията на доставките на газ, ускоряване на изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни и разработването на газовите находища в Черноморския шелф във възможно най-кратки срокове като безалтернативен национален приоритет.
КСНС отправя следните препоръки:
1. Съветът за сигурност към Министерския съвет и Националният щаб за мониторинг на обстановката в Украйна да следят и анализират процесите, които генерират рискове за сигурността на страната и своевременно да предприемат необходимите мерки за противодействие.
2. Изпълнителната власт да предприеме действия за недопускане на нарушаване на енергийните доставки, ускори работата по изграждането на интерконекторните връзки и осигури необходимия резерв, което да позволи на страната да преодолее евентуална енергийна криза.
3. Българските институции да поддържат активен диалог с българските общности в Украйна и да им оказват необходимото съдействие.
4. Като подкрепя досегашните усилия на българското правителство, КСНС препоръчва на МС при последващите дискусии в рамките на ЕС да аргументира българската позиция, отчитайки всички рискове за България, включително и икономическите, свързани с развитието на кризата.
Очакваше се становището на КСНС да стане основа за парламентарна декларация относно анексирането на Крим от Русия, но засега не е ясно дали политическите сили в Народното събрание ще постигнат съгласие по това.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров напусна преждевременно КСНС и заяви, че България трябва да наложи вето на евентуални санкции от ЕС спрямо Русия.
Партията му провежда митинг пред президентството, който се обявява срещу налагането на санкции на Русия.