"Бежанците минават на 4-5 км от тук, влизат в гората и търсят път. Минават през реката. Няма откъде да минат", разказват жители на Резово. Според МВР основната причина за нарасналия бежански поток е захлаждането на времето след летните жеги, както и предстоящата зима. Дневно от територията на Турция тръгват по 700 души, част от които се спират от самата турска полиция. Стотици бежанци стоят в 10-километрова зона на турска територия и чакат удобен момент да преминат през зелена граница. Почти 90 на сто от тези хора са без лични документи, които се прибират от турските каналджии. Така местните власти в ЕС трудно установявали самоличността им.
Двойно повече полиция и жандармерия са изпратени по Южното Черноморие заради очаквана вълна от бежанци по вода. Граничарите засилиха охраната по пътищата, водещи до границата ни с Турция. Най-наситени с униформени вече са Созопол, Ахтопол, Синеморец, районите около Лозенец и към Резово. Туристите гледат учудено стоварилите се униформени в района.
Полицаи и жандармеристи патрулират по крайбрежието на юг от Бургас, в градовете, по основните и малките пътища извън населените места и дебнат за бежанци. Спират за проверка предимно камиони и бусове. Леки автомобили почти не се проверяват. Изградени са импровизирани блок-постове, на които са разположени жандармеристи, полицаи и граничари.
"Службите очевидно имат информация и очакват десетки, а може и стотици бежанци да започнат да идват по море у нас", гадаят местните хора.
Премиерът Бойко Борисов определи имигрантската вълна към Европа като "цунами". "Спешното е да се прекрати източникът на бежанската вълна, а това е процес от дестабилизираните държави в Африка и Арабския свят. Големите началници в света трябва да седнат и решат проблема, това не е в нашите възможности, ние понасяме само последствията и те ще бъдат все по-тежки", заяви във Варна министър-председателят. Той бе категоричен, че ако не се реши проблемът в Сирия и Арабския свят, няма как да се спре бежанската вълна и нищо добро не очаква Европа.