Когато на 2 септември 2021 година
Вежди Рашидов приема в ателието си руския посланик Елеонора Митрофанова все още няма война.Тя му благодари, че е откликнал на молбата й да се запознае отблизо с творчеството му, на което е голям почитател. Госпожа Митрофанова предава на Рашидов поздрави от многобройните му приятели в Москва, между които е и специалният президентски съветник по международното културно сътрудничество Михаил Швидкой.
Посланик Митрофанова посочва, че в Русия ценят високо и творчеството на Рашидов, и големите му заслуги за развитието на българо-руските културни връзки.
Вежди Рашидов е академик на две руски академии по изкуствата, а негови творби са притежание на фонда на музея “Пушкин", както и на много частни колекции в Русия.
Когато я кани в ателието си, Митрофанова все още прикрива арогантността си към българската държава, но вече е намекнала, че страната ни е дребна за имперските амбиции на Кремъл. Седем години Митрофанова е представител на Русия в ЮНЕСКО и в културната дипломация се стреми да прилага "меката сила" на Русия за разпространение на нейното влияние. Москва никога не се отказва да използва културните канали зад граница и за прикритие на своята агентура, а също на платените си пропагандисти, както се видя и в България.
Съвсем очаквано Вежди, активен участник в културните връзки с Русия, видя обявяване на война, ако не поканим Митрофанова при откриване на новото Народно събрание. Ами, ако ни хвърлят една бомба, попита Рашидов и съвсем се доближи до бившия депутат
Елена Гунчева, която искаше да даде точните координати на правителствената ни резиденция за руските "високоточни“ оръжия. Каква война на Русия да обявяваме? Путин е посочил България за вражеска държава като член на НАТО, той ни е обявил война.
Чисто политически Вежди се простреля в крака, тъй като позицията на ГЕРБ е съвсем различна, но това за него няма никакво значение – изказал лично мнение, партийното било друго и той ще се подчини.
Бунтът на
Вежди Рашидов повдига фундаментален въпрос. Толкова ли е важно да се занимаваме с Русия на Митрофанова и дали украинският президент Зеленски трябва направи видеообръщение към българския парламент, колкото са важни цените, инфлацията, доходите, пенсиите.
Да, важно е, фундаментално важно. Това е истинската разделителна червена линия. От едната страна са БСП и "Възраждане“ – стига с този Зеленски, да живее Русия, да си гледаме мижавите пенсии и да сложим таван на горивата. Както и "любителите на руската култура“ – най-удобното прикритие за цивилизационен избор.
Затова я докарахме дотук – най-важното било да си говорим за цени и пенсии, защото се страхуваме от избора. Страх ни е какво ще ни каже Зеленски, ако го пуснем да говори. Страх ни е какво ще направи Митрофанова, ако не разрешим да говори. Една страхлива държава си заслужава и цените, и пенсиите.