© | | Дирекцията на Природен парк (ДПП) Странджа към Изпълнителната агенция по горите организира кръгла маса на тема "Мерки за опазване на прилепи в Природен парк "Странджа". Форумът е в рамките на проект "Устойчиво управление и устройство на Природен парк "Странджа", който се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие на ЕС и от Държавния бюджет на Р България, чрез оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.", Ос 3 "Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие".Кръглата маса ще се проведе на 28 февруари, петък, от 10.30 часа в зала "Христо Фотев" на Културен център "Морско казино" - Бургас.
Във форума ще участват представители на: Българска федерация по спелеология, Регионална дирекция по горите - Бургас , Регионална инспекция по околната среда и водите - Бургас, Държавно горско стопанство - Малко Търново, Държавно горско стопанство - гр. Царево, Държавно горско стопанство - с. Звездец, Държавно горско стопанство - с. Кости, Държавно ловно стопанство - с. Граматиково, Държавно ловно стопанство Ропотамо, общинските администрации на гр. Марко Търново и гр. Царево, Спелеоклуб "Бургас-НЕПИАСТ", Център за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей при БАН, Група за изследване и защита на прилепите - София, Федерация на природозащитни сдружения "Зелени Балкани", Българска фондация биоразнообразие, Природонаучна експозиция - Бургас, Коалиция "Да остане природа в България" , WWF Дунавско - Карпатска програма България, Сдружение за дива природа "Балкани", Асоциация на парковете в България, РИО - Бургас, Фондация Екообщност.
Основни докладчици на кръглата маса ще бъдат Стоян Йорданов - експерт биолог и доц. д-р Венцислав Делов - катедра "Зоология и антропология", СУ "Св. Климент Охридски". Ще бъде представена презентация на тема: "Пещерите и прилепите в ПП "Странджа". Последващата дискусия и направените изводи ще бъдат основа за реализацията на проекта, насочен към опазване популацията на прилепите в ПП "Странджа".
Поради извънредното разнообразие на местообитанията, уникалните дъбови гори и пещери, Странджа е известна като гореща точка на прилепното разнообразие в България и Европа. Единадесетте вида прилепи, обитаващи Странджа са специален акцент в европейската защита на природата. С проект "Проучване на прилепите и информиране на обществеността", осъществен в партньорство с университета в Лунебург, фондация Алфред Тойфел, федерация Европарк, Евронейчър, Немската Бундест банка през 2008 г. е поставено началото на системни изследвания, които имат за цел защита на прилепите в Природен парк "Странджа". В рамките на проекта са проведени три експедиции, в които се включват и партньори от Бургаския технически университет, Българско дружество за защита на птиците и Корпуса на мира на САЩ в България. При една от експедициите са установени нови три вида прилепи за парк "Странджа", с което броят на установените видове прилепи става 24. Опазването и подобряване на популациите на прилепите в ПП "Странджа" продължава и чрез проекта "Устойчиво управление и устройство на Природен парк "Странджа". |