Тема на заседанието на КСНС е "Рискове и заплахи за националната сигурност, произтичащи от военно-политическата обстановка в Близкия изток".
Участниците в заседанието на Консултативния съвет ще обсъдят случващото се в Близкия изток, както и евентуалното отражение върху България на събитията в Сирия, Египет, Палестина, Иран и Ирак. През последните месеци президентът, премиерът и вътрешният министър няколко пъти обясниха, че разследването на атентата в Сарафово продължава, движи се в правилната посока, има напредък, но не и 100-процентови доказателства за това кой е отговорен за терористичния акт. Росен Плевнелиев отрече да е получавал доклад, в който ливанската шиитска групировка Хизбула е посочена като отговорна за атентата.
"Категорично отричам до мен да е идвал такъв доклад. На 5 февруари ще имаме дебати по ситуацията в Близкия изток. Разбира се, терористичният акт в Сарафово ще бъде на фокус и очаквам министърът на външните работи, министърът на вътрешните работи да излязат с доклади, заяви преди време държавният глава.
Премиерът Бойко Борисов посочи, че американските, европейските, израелските и част от арабските служби продължават да помагат да се стигне до извършителите на атентата.
"Направено е много и очаквам в скоро време вече да имаме обобщен вариант", коментира той.
Президентът включи като извънредна точка в дневния ред на заседанието на КСНС нападението срещу лидера на ДПС Ахмед Доган. Плевнелиев очаква участниците да обсъдят политическите и обществени последици от случилото се, както и ролята на институциите да не бъдат допускани подобни посегателства в бъдеще. След като президентът отчете слабости в работата на НСО при охраната на Доган и след анализ на случилото се, директорът на службата Тодор Коджейков уволни двама служители.
"Ню Йорк Таймс": КСНС може да има широк отзвук за отношенията Европа - Хизбула
Срещата на висши правителствени служители в малката балканска страна може да има широк отзвук за нелеките отношения между Европа и ливанската групировка Хизбула, пише "Ню Йорк Таймс" в коментар за предстоящото съвещание при българския президент.
Според изданието се засилват очакванията, че българските власти ще потвърдят връзката на Хизбула със самоубийственото нападение в Бургас. Експерти сочат, че подобен ход ще принуди Евросъюза да преразгледа становището си дали да определи ливанската групировка като терористична организация - нещо, за което Съединените щати и Израел отдавна призовават.
Хиляди членове на Хизбула в момента действат на територията на Съюза без ограничения, събирайки пари за целите на организацията, отбелязва "Ню Йорк Таймс". Изданието цитира политици и журналисти, според които Германия не иска да се конфронтира с Хизбула, докато групировката действа извън Стария континент, а Франция е загрижена преди всичко за вътрешнополитическата стабилност на Ливан.
Източник: в. Стандарт