Да бъде въведено обучение по антитероризъм още в първи клас, което след това да се развие като отделна образователна дисциплина и се продължи във ВУЗ-овете. Подобна идея се обсъжда по време на стартиралия в Университетска болница "Св. Марина" във Варна Втори международен семинар по антитероризъм.
Повод за организирането на семинара става тежкия терористичен акт на летището в Сарафово, когато възниква въпросът дали здравната ни система е достатъчно добре подготвена за нападения или бедствия.
"Отговорът беше "не", затова решихме, че трябва да се задействат всички звена и да се стиковат нещата. Получихме безценна помощ от посолството на Израел в България, което действа заедно с Института по антитероризъм в Израел", каза по време на откриването ректорът на МУ Варна проф. Красимир Иванов.
Методите и средствата, които използват терористите непрестанно се променят и отпора срещу тях трябва също да е на високо ниво, допълни той. В терористичните организации, които непрекъснато нарастват, се влагат много средства и затова борбата с тях е трудна.
Всичко това налага бъдещите медици да са много добре подготвени и обучени как да действат в случай на атентат или природно бедствие.
Идеята е вече да се разчита не само са конвенционалните средства срещу бедствията и тероризма, а и на медицинските аспекти, като се вземе поука от атентата, който се случи в Бургас, както и от страшното наводнение, което взе жертви във Варна, допълни проф. Красимир Методиев - президент на Интернационалната медицинска асоциация в България.
Вторият семинар по антитероризъм се организира от Медицински университет - Варна в сътрудничество с Българския червен кръст, университетските болници в Йерусалим и Хайфа и Посолството на Израел в България, съобщават от учебното заведение.
Гост-лектори в семинара са видни специалисти от Израел, САЩ, Швеция, Румъния и Русия. Сред тях са водещите специалисти по масови безредици, природни бедствия и тероризъм на Университетска болница Хадаса в Йерусалим и на Университетската болница в Хайфа. В събитието участва и водещ специалист по темата от Посолството в САЩ, както и директорът на звеното по антитероризъм в Каролинска болница в Стокхолм, Швеция. Гост-лектор в семинара е директорът на румънската бърза помощ, който ще запознае участниците с уникалния модел на структурата и функционирането на бързата помощ в северната ни съседка.
Семинарът предвижда лекции, теоретични, практически занятия и тестове за координация и организация на действията на различните институции в отговор на природни бедствия, масови безредици и терористични атаки.