Активисти на "Грийнпийс“ – България се срещнаха с новите депутати точно преди те да положат клетва в първия си работен ден. Природозащитниците обясниха на народните представители, че водните блага на България са подложени на голям натиск от въглищната индустрия и поискаха парламентаристите да поемат ангажимент за справяне с проблема. Депутатите символично получиха и по една бутилка "Въглищна вода“, напълнена от водни басейни, които са замърсени или в риск от изчерпване заради експлоатацията от сектора.
"Данните от изследвания са категорични. Водите на България са замърсявани и силно експлоатирани от въглищната индустрия. Ако тази ситуация скоро не се промени, рискуваме създаване на траен недостиг на вода за нуждите на екосистемите. Затова и днес призовахме новите народни представители да приемат студената вода и да заложат по-ранна дата за излизане от въглищната зависимост – до 2030 г.,“ заяви Меглена Антонова, ръководител на кампаниите на "Грийнпийс“ – България.
Сред парламентарните групи, които спряха за разговор с активистите бяха тези на:
"Продължаваме промяната“ (голяма част от групата, включително
Кирил Петков, Настимир Ананиев, Даниел Лорер, Александър Дунчев)
ГЕРБ (
Даниел Митов,
Екатерина Захариева,
Христо Терзийски)
"Има такъв народ“ (цялата парламентарна група);
"Демократична България“ (Ивайло Мирчев, Владислав Панев, Зорница Стратиева)
"Възраждане“ (
Костадин Костадинов и др.)
Много от депутатите взеха и бутилки.
Народните представители се съгласиха, че опазването на водите на България, както и бъдещето на енергетиката ни са от голяма важност, но все още никой не е поел ангажимент за по-ранната дата за излизане от въглищната зависимост през 2030 г., съобщиха от организацията.
Служебният вицепремиер
Атанас Пеканов също взе бутилка и заяви подкрепа, но не даде конкретна заявка за ангажиране с по-ранна от обявената като индикативна от него и служебния премиер Стефан Янев 2038 г.
Специалната серия "Въглищна вода“ включва общо 7 различни вида вода от басейни, които са или изложени на замърсяване, или екологичните водни минимуми в тях са засегнати заради големите количества вода, използвани от въглищната индустрия, и климатичната криза. Това са язовирите "Розов кладенец“ и "Овчарица“ и реките Струма, Разметаница, Сазлийка, Тунджа, Марица.