Всичко започва, когато в общината постъпва молба да бъдат посочени два обекта, които да се включат в националната научна комисия към ЮНЕСКО-България. Специалистите избират архитектурния ансамбъл "Рибарска махала" и Етнографския музей на дунавския риболов и лодкостроене.
"Рибарската махала е естествено обособило се рибарско селище по поречието на реката. Това са възрожденски къщи от периода на Възраждането, автентични малки схлупени къщи", описва Петър Бойчев, директор на Исторически музей Тутракан.
Туристите могат да се запознаят с рибарския поминък, предметите, домашния бит и уюта на уникалната махала. Могат да опитат тутраканската рибена чорба и качамака, да видят на живо как се плетат мрежи. Впечатленията за бита и занаятите допълва и Етнографският музей.
"Рибарският музей е единствен по поречието на реката. Той е открит през 1974 г. като там са изложени всички необходими пособия за риболов и уреди - от античността до наше време. Така че няма тайни в риболова", уточни Бойчев.
Посетителите могат да видят и заснети демонстрации на някогашни риболовни практики. Например как се примамва рибата с плясък по водата. "Ние се надяваме тези обекти да бъдат одобрени и включени в туристическия справочник и културния календар към ЮНЕСКО -България, след което общината ще предприеме стъпки за тяхното включване под защитата на ЮНЕСКО", заяви Петя Князова, зам.-кмет на община Тутракан.
Ако това се случи, жителите се надяват значително да се повиши интересът на туристите към стария рибарски град.
Източник: bTV