© | | Ол инклузив с Моцарт по морето е новата мода сред хотелиерите. Има много видове All inclusive - лайт, премиум, голд, последно чух за Моцартов - пиело се следобедно кафе на фона на симфонична музика. Та какво ще му контролирате - кафето или качеството на музиката? Какво помага този дебат? Излишен шум по време на сезона. Това коментира на срещата " Как услугата ол инклузив-търсена и предпочитана,да е качествена и безопасна" шефът на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци Георги Щерев.Работната среща с туристическия бранш беше инициирана от министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, но поради неотложни ангажименти в Народното събрание, той не пристигна във Варна. С хотелиерите по морето се срещнаха зам.-изпълнителните директори на Българската агенция по безопасност на храните Венцеслава Тасева, Антон Величков и Тенчо Тенев.
Браншът е разделен по отношение на услугата ол инклузив. С нея привличаме само нископлатежни клиенти, богатият турист иска да бъде обслужен, а не да се реди на опашка и да си носи храната с табла, каза Димитър Лефтеров, собственик на 5-звезден хотел и председател на БХРА във Варна. Според него най-рекордно ниската цена за ол инклузив е под 10 евро, което означава нискокачествена храна.
Хората търсят евтина почивка - 3-звездните хотели са пълни до горе, българите се молят за места, каза Елена Иванова от Съюза на собствениците на хотели в Слънчев бряг. Според нея пазарът е този, който определя предлагането и ол инклузивът не може да бъде нито забранен, нито категоризиран.
По отношение на проверките големите курорти са толкова прозрачни като целофан, но трябва контролните органи да държат под око и малките търговски обекти на юг от Бургас, които продават храни с изтекъл срок на годност преди 1 година, каза дамата. Тя алармира, че вносните дини са инжектирани с боя и цапат покривките в ресторантите, така че не помагат никакви прахове и избелители.
Хотелиерите биха тревога и за доматите ,които се пробутват за български, а всъщност са вносни. "Щом пише шопска салата, то това значи, че тя трябва да бъде приготвена със сирене, а не имитиращ продукт. За това също ще следим строго", обяви д-р Венцеслава Тасева.
Агенцията по безопасност на храните изнася 4 приемни по морето утре (петък), които ще работят от 10 до 12 часа, а след това служителите им ще проверяват хотели и ресторанти. Приемните са в Албена, Златни пясъци, Поморие и Несебър. Сигнали ще се приемат на горещ телефон 070012299.
Миналото лято са бракувани 10 тона негодни храни. От началото на този сезон са направени 671 проверки, 3 заведения са затворени и 40 кг храни са бракувани. Основните нарушения са свързани с лоша хигиена в кухнята, съмнителен здравен статус на персонала. Това доведе и до последния инцидент с натровените деца от Добрич в комплекс "Барите",където готвачка със стафилококи е имала ранички на ръцете си ,посочи д.р Тасева.
Източник: в. "Стандарт" |