Есенен вирус със силна кашлица, която продължава месец, хрема и възпаления на ушите опразни детските градини и училищата. Увеличава се заболеваемостта от вируси при учениците, а най-чести са острите респираторни вирусни инфекции на горни и долни дихателни пътища, обясняват специалистите.
Болки в гърлото, висока температура, кашлица, хрема, отпадналост и намален апетит са най-честите симптоми според личните лекари.
“В момента сред децата има параинфлуенца вируси, намаляха риновирусите, които преди месец бяха доминиращи", обясни вирусологът и съветник по здравните въпроси на Столичната община проф. Тодор Кантарджиев пред “
24 часа". По думите му респираторните инфекции са се увеличили, защото хората вече не спазват противоепидемични мерки.
“През последните две години се спазваха някакви мерки и тези инфекции бяха намалели драстично, сега обаче не се спазват", коментира Кантарджиев.
Увеличението на заразените се потвърждава и от данните на Националния център по заразни и паразитни болести, според които за седмица те са нараснали с над 1000. В последната седмица на октомври заболелите с остри респираторни заболявания са били 1941, а за периода от 31 октомври до 6 ноември те са се увеличили с 1031 души и общият им брой е 2972.
По време на пандемията имунитетът при най-малките е отслабнал и те боледуват по-тежко, смятат личните лекари.
“Голяма част от пациентите идват с тежка кашлица, която продължава месец, освен това са с висока температура, някои са с повръщане, разстройство или ангина", обясни общопрактикуващият лекар д-р Емануела Божилова. Според нея обаче не само децата, но и родителите се заразяват от върлуващите вируси в момента. “Всички вируси в този сезон - аденовируси, риновируси, както и чревните са много заразни и цялото семейство се разболява", обясни още джипито.
В затворени пространства параинфлуенца вирусът се предава от дете на дете по въздушно-капков път.
Инкубационният период е от 2 до 4 дни, а малчуганите са заразни първите няколко дни, след като се появят симптомите.
За това състояние се препоръчва домашен режим, покой и точно спазване на предписаното лечение. Лечението не започва с антибиотици при лица с добър имунитет, казва доц. Галя Ганчева от Клиниката по инфекциозни заболявания към университетската болница в Плевен.
Такъв подход (ранно назначаване на антибиотик) е допустим само при рискови пациенти – новородени, ранна кърмаческа възраст, лица с трайни увреждания, с онкологични заболявания, провеждащи имуносупресираща терапия и имунокомпрометирани вследствие друго инфекциозно заболяване. Сред най-важните профилактични мерки, целящи преустановяване на разпространението на инфекцията са карантината, използване на лични предпазни средства (маски) и правилен респираторен етикет, обяснява доцентката, която е член на лигата “Лекарите, на които вярваме" на “24 часа".
Невиждан бум на възпаленията на ушите при децата отчитат УНГ специалистите, а усложненията се получават след изкарани респираторни инфекции.
С 357 повече деца са преминали през УНГ отделението на УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ" през октомври в сравнение със септември, обясни лекарят специализант д-р Кирил Пеев. Според него 35% от всички преминали деца до 12 години през септември са били с възпаление на ушите, докато за октомври те са над половината. Увеличение има и на приетите в болница - 4 за септември и 9 за следващия месец.
Есенните вируси обаче като че ли позакъсняха този сезон, тъй като през минали години те върлуваха точно в средата на септември, като поваляха както деца, така и възрастни. В началото на тази учебна година личните лекари успокояваха, че като цяло се наблюдава спокоен откъм сезонни инфекции период. Средно между двама и петима пациенти с гадене, температура и болки в тялото приемаха джипитата на ден през септември. В момента обаче кабинетите са пълни, обясняват специалистите. Засега няма грип, категорични са те. “У нас ще има настъпление на грип A, а пикът ще бъде през март", обясни проф. Кантарджиев.