Нов случай на агресия над медици в Самоков само ден след нападението в Центъра за спешна помощ. Напрежението сред лекарите остава. Днес има депозирани и две оставки. Местната власт, лекари, полиция и ромски медиатори се събраха на спешна среща след случая. Предложението на медиците е жива, въоръжена охрана, която да предотвратява всеки опит за агресия. В позиция от Министерството на здравеопазването ресорният министър Асен Сербезова не просто остро осъди ситуацията, но и напомни, че има сключено споразумение между здравното министерство и Прокуратурата тези дела да бъдат с приоритет. Тя настоя за ефективни присъди.
При поредния случай медици отново се оказаха обект на агресия от роднини на пациент, според които не му било обърнато внимание достатъчно бързо.
"Екипът е бил зает. Близките на пациентката са дошли на място и са се държали агресивно с медицинската сестра и парамедичката. В крайна сметка, след като лекарят се е освободил от предния адрес и след като му е подаден този адрес за посещение, се оказва, че той няма да отиде на него, защото близките са докарали пациентката в спешното", обясни д-р Ивалина Трендафилова - нач. на Филиала на ЦСМП – Самоков пред Нова.
Жената не е била в животозастрашаващо състояние, показал прегледът на място.
"Приета е в нервно отделение с диагноза световъртеж", допълни лекарят.
Жената се оказала и неосигурена, показала справка в регистрите, а лекарите отново напомнят - Център за спешна медицинска помощ, не е Спешно отделение към съответната болница.
"Нашата функция, като спешни медици, е да осигурим бърз, приоритетен транспорт до най-близкото адекватно лечебно заведение с ниво на компетентност. Тоест, ние сме една медицина на колела, която трябва да реанимира и да транспортира до съответните места", каза още Трендафилова.
Заради все по-честите случаи на агресия, трима души от филиала са поискали да напуснат. Нападнатият в събота вечерта д-р Любомир Ал - Хакак, е в болничен. А двамата братя, обвинени за нанасяне на лека телесна повреда и хулиганство, поискаха чрез адвоката си да се извинят.
"Аз не бих приела такова извинение, защото коства морални щети", коментира д-р Трендафилова.
От Българския лекарски съюз също настояват за повече защита на медиците. Ако подалите заявление за напускане, не променят решението си, работата на Спешния център ще стане почти невъзможна, признават медиците.