През последните години посещенията в пловдвиските молове със сигурност удариха в земята редица топ локации в града. Всичко се промени, когато пристигна коронавирусът! 100 хиляди души в България разчитат на моловете, за да изкарват хляба си, но в момента не работят. Моловете са били затворени в продължение на в продължение на 132 дни от март м.г. Бизнеси загиват завинаги, а загубите за милиони. За тези и други теми с репортер на Plovdiv24.bg разговаря заместник-председателят на Българската асоциация на ритейл центровете Ноах Мааян.
"От началото на пандемията постоянно съм в мола. Миналата седмица си направих тест за коронавирус – беше отрицателен. Твърденията, че в мола е по-опасно, отколкото в супермаркета, не се базират на нищо. Точно обратното е“, обясни Мааян, който е и мол мениджър на Mall Plovdiv и Delta Planet Varna.
Той подчерта, че от началото на пандемията до днес са минали 330 дни, а моловете са били затворени в 132 от тях. През това време ръководството на мол "Пловдив“ не е взимало наеми от магазините, които не работят. Това довело до огромни загуби. Според Мааян ключът в борбата с коронавируса не е в затварянето на моловете, а в носенето на маски и дистанцията.
Стига се до ситуация, в която моловете се чувстват дискриминирани спрямо големите вериги магазини, които не бяха затворени, а магазините в моловете – спрямо тези на улицата.
"Мол "Пловдив“ има квадратура от 20 000 кв. м. Имаме много служители, но те са разпределени на голяма площ, а в супермаркета всички касиери са един до друг. Освен това тук имаме много добра вентилация, която буквално "сменя“ целия въздух в мола на всеки 10 минути. Не разбирам как точно сме по-опасни“, коментира мол мениджърът.
Цялото интервю на Plovdiv24.bg с Ноах Мааян може да гледате в прикаченото видео!