Нинова въведе електронно управление в БСП
Електронната членска карта е с криптирана информация на микропроцесорен чип, защитена със 128-битов ключ срещу четене от неупълномощени лица, запис и презапис на данните.
В структурите на БСП в цялата страна продължават да постъпват молби за членство. След обявяваната преди две седмици от Корнелия Нинова "Национална кампания за прием на нови членове“ десетки пловдивчани влязоха в редиците на БСП. Завърнаха се и социалисти, напуснали преди време заради разногласия с бивши ръководства на партията. "Примерът им последваха и във Варна и в Кюстендил, а сега и в София“, похвали се Нинова, която в петък връчи електронните карти за членство на 30 новоприети софиянци.
БСП е единствената партия у нас, която въведе електронно членство. Процесът на замяна на книжните партийни билети с електронни беше ускорен през последната година и на практика е приключил в областните центрове. По-бавно се случва това в някои от по-малките структури на партията. В тях членуват основно възрастни хора, за които е по-трудно да разберат предимствата на електронното членство и предпочитат да запазят старите си партийни билети .
Информацията в електронната членска карта е криптирана на микропроцесорния чип върху нея и е защитена със 128-битов ключ срещу четене от неупълномощени лица, запис и презапис на данните. След поставянето й в специално четящо устройство и разчитането й със софтуер,, сертифициран от БСП, е възможно да бъде използвана за електронна форма за участие в дейността на партията. Примерът е заимстван от Германската социалдемократическа партия, където електронните карти се използват при вътрешнопартийни дискусии, партийни референдуми и за връзка между членовете.
Една от целите, които ръководството на БСП си постави с ускорената подмяна на картите, беше да извърши своеобразен преглед и преброяване на структурите и на членската маса, както и да се улесни комуникацията вътре в партията. Електронната карта съдържа не само име и координати на партийния член, но и информация към коя основна партийна организация принадлежи, какви са професията, образованието и социалното му положение.
Електронното управление в БСП прави заявка за такова и в държавата след парламентарните избори през април. То е залегнало в стратегическия документ "Визия за България" и обхваща основно шест направления - електронна здравна карта и здравно досие; единна електронна образователна система; единен електронен данъчен регистър; национална електронна система по заетостта, свързваща всички бюра по труда на територията на страна с данни за безработицата; единна информационна система за пазарите на селскостопанска продукция с платформа за електронна търговия, както и национален електронен поземлен регистър.