Николов: България се превърна от износител на електроенергия във вносител в определени периоди

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
09:27 / 12.06.2023
615
Заповедта за увеличаването на тока е отражение на всичко, което се случваше през последните 10 месеца управление на служебното правителство. Това мнение изрази бившият енергиен министър Александър Николов пред БНТ

Миналата седмица директорът на КЕВР Иван Иванов обяви, че в последните дни на поста си досегашният служебен министър Росен Христов е пуснал на пазара електроенергия от ТЕЦ "Марица изток 2", която е два пъти по-скъпа и сега цената ѝ влиза в общия микс.

"Тази заповед и други критични документи бяха разписвани на тъмно, като най-красивата част е че това е в края, а в началото на мандата им се сещам за един протокол, който постави под риск гръцката връзка и беше отричан", коментира Александър Николов.

По думите му заповедта е най-малкият негативен ефект. Когато излязат финансовите отчети на дружествата ще се види, че постъпленията в държавния бюджет от ДДС, корпоративен данък и дивиденти ще бъдат в пъти по-малко - по думите на Николов това се дължи на неадекватно поведение на няколко нива.

"България от абсолютен балансьор за региона и постоянен износител на електроенергия се превърна във вносител в определени периоди. Това нарушава драстично баланса на държавния бюджет, който е планиран по съвсем различен начин".

Битът ще плаща по-скъп ток, категоричен е той, но първо КЕВР трябва да направи разчет в различните области за функционирането на ЕРП-тата.

"По-рано се говореше за две тарифи за ток за бита и когато не се реализира по този начин да се оскъпи електроенергията за домакинствата, се направи с едно принудително решение, защото планирането на работата на ТЕЦ-2 се случва поне година напред. ТЕЦ-2 трябваше да има възможност да работи на дългосрочни договори,когато цената позволяваше да си покриват разходите за емисии".

Николов коментира, че заради закъснелите мерки и средства по Плана за въстановяване България не инвестира в собствената си инфраструктура и на фона на съседните държави, индустрията ни става неконкурентоспособна.

Виж коментарите (0)

Още по темата (246):
27.08.2024 Над 178 млн. лева е платила държавата авансово на три фирми за разширяването на капацитета на "Чирен"
30.07.2024 Запазва се тенденцията за намаляване производството на твърди горива в
България
10.07.2024 Бивш енергиен министър: Добре че България заведе съдебен иск срещу "Газпром" за 400 млн. евро
16.02.2024 Експерт: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да
плащаме!
03.02.2024 Ситуацията на "Булгаргаз" е много тежка
23.01.2024 Бивш министър: Сметките ще са много по-високи!
Още новини от Национални новини:
Стопанинът на заразеното стадо във Велинград: Мисля, че няма чума...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Бургаски съдии обсъдиха проблеми от тяхната практика
Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).