Неприятности за хората, които държат пари под дюшека
Какви са ползите от влизането на България в Еврозоната? Ще има ли положителен ефект за икономиката на страната и върху кредитирането? Как да процедират българите, които имат спестени пари в лева?
На тези въпроси пред вестник "Труд" отговори Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България.
"Присъединяването на България към еврозоната и към втората най-използвана валута в света е дълго чакан процес, който ще повлияе положително на икономиката ни и ще бъде двигател за ускоряване на реформите, повишаване на благосъстоянието и достигане на европейските стандарти на живот. Ще донесе много ползи на гражданите и фирмите не само от гледна точна на намаляването на трансакционните разходи, но и чрез по-високите инвестиции и възможността да сме пълноправен член на еврозоната."
"В Асоциацията на банките в България планираме да проведем разяснителна кампания сред гражданите, за което разчитаме на съдействие на БНБ и на правителството, за да обясним всички ползи от приемането на еврото, което ще подобри значително средата, в която всички правим бизнес. Всички ние - и банките, и бизнеса, и държавата, трябва да говорим с един глас и да излъчваме ясни послания, за да помогнем на клиентите ни, служителите ни и цялото общество да се ориентира в морето от информация и фалшиви новини и да оцени разумно и ясно ползите от приемането на еврото."
"Превалутирането ще се извършва по фиксирания централен курс от 1,95583 лева за 1 евро. Няма да се променя или отменя действието на съществуващи договори - за кредити, депозити, финансови инструменти в левове или с препратки към лева.
"Кредитите и депозитите ще бъдат превалутирани по фиксирания курс. Тук е моментът да посъветвам клиентите да използват месеците преди приемането на еврото да внесат парите, които държат "под дюшеците“, по банковите си сметки".
"Ние ще се погрижим в началото на 2025 година всички сметки да бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро, което за клиентите ще бъде в пъти по-лесно и удобно, отколкото да извършат физическата обмяна на пари в брой".
ЧКолкото до лихвените проценти - фиксираните лихвени проценти по кредитите ще се запазят, а плаващите лихвени проценти не могат да бъдат по-високи, отколкото преди въвеждането на еврото - т. е. нито един клиент няма да бъде ощетен от промяната", допълни Димитрова.