Неофициално на масата: Индексираните пенсии и заплати на учители да се отложат за по-късен етап в годината

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:32 / 07.06.2023
1007
След като изготвянето на нов бюджет беше посочено като приоритет, до няколко седмици се очаква държавата да има изцяло нова сметка за 2023 г. В нея дефицитът трябва да спадне от 6,4 на сто на 3%, колкото е изискването за еврозоната.

Още преди да е прекрачил прага на Министерството на финансите в ролята си отново на министър, Асен Василев постави главната цел на пренаписването на бюджета. "Целта е 3% дефицит, но без увеличение на данъците", коментира той, цитиран от NOVA.

Вариантите да се случи това е да се намерят повече пари. Това може да стане по два начина – увеличаване на приходите или намаляване на разходите. Една от възможностите, която неофициално е на масата, е индексираните пенсии и заплати на учители да се отложат за по-късен етап в годината.

"Вместо да се случи от 1 юли, да стане от 1 октомври. Това до голяма степен ще осигури финансов ресурс. Отлагане на увеличаването на учителските заплати - вместо да се извърши сега, да се извърши от 1 октомври", посочи Добрин Иванов от АИКБ.

Синдикатите са категорично против такъв сценарий. "Доходите трябва да бъдат вдигнати от 1 юли. Ако това не се случи, КНСБ ще протестира. И не просто ще протестира, а ще правим и стачки. Няма да са хубави нещата, така че, надявам се, политиците да имат разум и да си изпълнят нещата, които даваха преди изборите", обясни Любослав Костов от КНСБ.

Сметката показва, че такова забавяне би довело до спестяване на почти 1 млрд. лв. Но цената на подобно решение няма да е само финансова, посочват експертите. Защото такова решение е непопулярно. Поставят под съмнение и евентуалния ефект.

"Пенсиите трябва да бъдат увеличени от месец юли по механизъм, както имаше намерения за увеличаване на учителските заплати. Това дали ще се случи, или ще бъде отложено с няколко месеца - напълно е възможно да се предприеме такава стъпка, но тя няма да реши проблема с дупката в бюджета", поясни икономистът Михаил Кръстев.

Единодушие се постига в това, че 3% дефицит могат да се постигнат чрез орязване на капиталовата програма. В нея са заложени инфраструктурни проекти, които според експертите трудно могат да се реализират за около шест месеца.

Виж коментарите (0)

Още по темата (736):
27.09.2024 5,6 млрд. лева е дефицитът, с който официално сме приключили 2023 година
01.07.2024 Важни промени за пенсионерите, над 2 млн. души ще получават повече
10.04.2024 Средната заплата в Бургас в края на 2023-та е достигнала 1 681 лева
25.03.2024 Над 4700 българи прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични чувствително са се повишили
22.02.2024 БВП е на най-високото си ниво в историята ni
Още новини от Национални новини:
Министърът на енергетиката: Няма да има режим на тока в България
Слави Трифонов: Бойко, като не желаеш да се занимаваш с тази "раз...
Премиерът свиква среща с част от министрите - решават как да орга...
КС: Гласовете в 1777 секции да се преброят отново и да се проверя...
Ключово решение за размера на минималната работна заплата
Илияна Йотова: Изборът на председател на НС, като че ли е предизв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).