Наши ученици изобретиха хранилка за животни с изкуствен интелект
Първата в света автономна хранилка и поилка за животни с изкуствен интелект вече е факт. Идеята за нея се ражда в Клуба по роботика към училище "Любен Каравелов" в Добрич.
"Видяхме, че в нашия регион има доста бездомни животни. Първо тръгнахме с тази мисъл – да направим този проект за тях. Но проучвайки в интернет, че в света има осем милиарда души, от които един милиард имат домашни животни, ние се насочваме към 10% от тези един милиард, които са близо 100 милиона", обяснява Мелис Сали, ученичка в 12 клас.
Така освен за бездомните животни, хранилката и поилката може да се използва и за домашните любимци. А това, което я отличава от останалите, е, че с помощта на изкуствения интелект, но обучен от самите ученици, разпознава животните.
"Ако имате например куче и котка в своя дом, кучето ще яде своята си храна, а котката - от нейната си паничка", обяснява пред бТВ още момичето. И допълва, че "ако имате например две котки, но едната е болна и трябва да консумира друга храна, хранилката ще се справи с това предизвикателство“.
"Тук в роля влиза изкуственият интелект, който сме обучили ние самите. Направили сме 360 градусови снимки на всяко една животно, направили сме собствен ръчен модел, който ще ни помогне да обучим и самата хранилка“, пояснява още Мелис Сали.
"Интересното е, че няколко в света такива хранилки имат изкуствен интелект, но тази е единствената, която реагира при разпознаването на конкретен субект. Ако в едно помещение има две животинчета – куче и коте, хранилката е обучена да дава храна само на котето и всеки път когато кучето се доближи до нея, тя се затваря“, допълва Мартин Петров, ръководител на Клуба по роботика.
Освен храна, изобретението автоматично пуска и вода.
"Може би най-трудното от техническата част беше обучаването на изкуствения интелект и преправянето на проекта от arduino към raspberry“, твърди Данаил Колев, който е ученик в 9 клас.
Хранилката може да се използва дори и в големи ферми. "Единственото, което трябва да се промени е самата форма на хранилката в зависимост от животните, които ще я употребяват“, пояснява момчето.
Ако пък е навън, хранилката ще се захранва от слънчев панел. Благодарение на ултразвукови сензори системата следи за нивото на храна и вода в нея.
Училището вече е започнало процедура за патентоване на хранилката и поилката, дело на учениците.