Намалява броят на лекарите, заминаващи за чужбина, отчетоха от министерството на здравеопазването. От влизането в сила на Наредба № 1 в края на януари 2015 г. до края на годината специализантите по нея са 1204 - 857 от тях новозавършили и неспециализиращи до момента по реда на Наредба № 1, а 347 -прехвърлени от отменената вече Наредба № 34.
През 2015 г. базите за обучение в страната са обявили 923 места за специализанти по клинични специалности по реда на Наредба № 1, а висшите училища са обявили над 200 места по неклинични специалности.
За цялата 2015 г. министерството на здравеопазването е издало общо 364 удостоверения на български лекари за придобита професионална квалификация, които да послужат за работа в друга държава-членка на ЕС.
За сравнение - издадените през 2014 г. удостоверения са 411.
Това показва, че промените в наредбата за специализациите са успешна стъпка по посока задържането в страната на младите лекари, коментират от министерството.
Припомняме, че промените в Наредба № 1 от 22.01.2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването бяха направени с цел създаване на по-добри условия за специализация и за професионално развитие на медицинските специалисти.
Като резултат бе облекчен достъпът до специализация чрез отпадане на платената специализация, а започването на самата специализация стана възможно целогодишно.
Определянето на местата за специализанти от самите бази за обучение (децентрализирано), освен че значително съкрати сроковете за започване на обучението, но и отговори на текущите потребности на базите от човешки ресурси.
Специализацията по клинични специалности вече се осъществява въз основа на трудов договор, което гарантира на специализантите правото да получават адекватно трудово възнаграждение.